Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Паундът може да се превърне в големия печеливш от проблемите с вируса в Европа
Пандемията от коронавирус измести Брекзита от новинарския поток, а това може да се окаже божи дар за търговците на британския паунд, пише Блумбърг.
Британската валута ще достигне до 80 пенса за едно евро – ниво, което не е било регистрирано от 2016 г., когато Обединеното кралство гласува да напусне Европейския съюз, смята Standard Bank.
Заради пандемията, крайният срок за постигане на търговско споразумение между ЕС и Великобритания може да бъде отложен, намалявайки риска за паунда, а също така може да бъде постигната и сделка, която да съдържа по-добри условия за Обединеното кралство, смятат от банката.
Същевременно с това кризата хвърля светлина върху трудностите, които изпитва ЕС, когато трябва да се изправи срещу проблем, засягащ отделните страни по-различен начин. Предприетите от Съюза мерки не са достатъчни, за да счита, че еврото е в добра позиция, смятат от френската банка Societe Generale.
„Стигмата, свързана с ЕС и по специално с Еврозоната, ще придобие още по-големи измерени заради кризата с коронавируса“, kazva Стивън Бароу, валутен директор на Standard Bank.
„От дълго време очакваме връщане на курса от 0,80 паунда за евро (скок на британската валута с 10%), но сега започваме да мислим ,че тази прогноза може да се окаже консервативна“, добавя той.
Това би била рязка промяна за британската валута, която претърпя тежки разпродажби след решението на страната да напусне ЕС и след карантинните мерки в Лондон. Миналият месец паундът достигна най-ниското си ниво спрямо долара от 35 г. През последните седмици британската валута отчете леко възстановяване, но остава на равнище от около 87 пенса за евро.
Перспективите пред еврото също се влошиха на фона на трудните преговори за спасителен план за европейските икономики, засегнати най-силно от вируса. Докато страни като Италия и Испания искат Еврозоната да емитира общи облигации, Холандия и Германия предпочитат подкрепата да дойде от Европейската централна банка.
„На икономическата спасителна лодка няма достатъчно място“, коментира Кит Юк от Societe Generale визирайки пакета от мерки на стойност 540 млрд. евро.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.