Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Пет пазарни тенденции за следващите три месеца
Инвеститорите бяха на нокти през цялото първо тримесечие на 2021 г., което бе белязано от редица изненади, включително нарастващата доходност по държавните ценни книжа, пренасочването към цикличните акции и сагата с книжата на GameStop, пише Ройтерс.
Агенцията акцентира върху няколко тенденции, които инвеститорите трябва да следят през новото тримесечие и начина, по който те могат да се отразят на по-широките пазари.
По-висока доходност
Доходността по 10-годишните американски държани ценни книжа нарасна с около 80 базисни пункта през първото тримесечие, отбелязвайки третият най-голям скок в рамките на период от три месеца за последното десетилетие. Този резултат се дължи основно на очакванията на инвеститорите за силно възстановяване на американската икономика и по-висока инфлация.
Много инвеститори са на мнението, че тази възходяща тенденция ще се запази и в бъдеще, като Goldman Sachs прогнозира доходност от 1,9% в края на 2021 г., а TD Securities очаква показателят да се повиши до 2%.
„Мислим, че това движение се случва по правилни причини“, коментира Гарги Пал Чадхури от BlackRock.
Той смята, че по-нататъшното повишаване на доходността е малко вероятно да извади от релси ралито, което тласна тласна S&P 500 до нов рекорд в сряда.
Други обаче не са толкова сигурно. Според изследване на Bank of America Global Research 43% от инвеститорите са на мнение, че достигане на доходност от 2% по 10-годишните държавни ценни книжа би довело до разпродажба на акции.
По-силен долар
Растящата доходност подкрепи долара до най-високото му ниво от близо 17 месеца, като някои инвеститори очакват зелените пари да станат още по-силни в бъдеще. Нетните залози за по-слаб долар на пазарите на фючърси възлизат на 10,3 млрд. долара, което е около една трета от стойността на залозите в средата на януари, сочат данни на CFTC.
Укрепването на долара може да окаже негативно влияние върху печалбите на американските международни компании и да се превърне в лоша новина за ралито на суровините, което тласна нагоре цените на петрола, медта и желязната руда.
Повече стойност
Очакванията за възстановяване на икономиката на САЩ подкрепиха търговията на акции, свързани с отварянето на икономиката, предизвиквайки рали в банковия, енергийния и други сектори, които от години изостават от растежа, генериран от технологичния сектор.
Индексът Russell 1000 се е повишил с 11% през първото тримесечие, удължавайки тенденцията, статирана в края на 2020 г.
Забавянията на отварянето на икономиката в САЩ обаче могат да подновят интереса към технологичните акции и да пренасочат инвеститорите към сектора, който води растежа на пазарите от години.
По-ниска волатилност
Това тримесечие бе белязано и от дългоочаквания спад в очакванията на инвеститорите за нестабилни движения на пазара. Индексът Cboe Volatility Index, считан запоказател за инвеститорския страх на Уолстрийт, наскоро падна под 20 пункта, след като година по-рано достигна близо рекордното ниво от 85,47 пункта.
Спадът отразява очакванията на инвеститорите, че скорошните печалби на фондовия пазар вероятно ще се запазят, коментира Брайън Овърбай, старши анализатор в Ally Invest.
Индексът продължава да е над дългосрочното си средно равнище от 17,5 пункта, като това вероятно е резултат от хеджирането на позициите на някои инвеститори чрез опции върху индекса S&P 500, смята Овърбай.
Инфлация
Макар че през последното десетилетие инфлацията се задържа под целевата стойност от 2%, зададена от Федералния резерв на САЩ, държавните разходи за трилиони долари вдъхнаха нов живот на дискусиите за нейното завръщане.
Един от показателите за инфлацията, който следи очакваното средно равнище за петгодишен период, започвайки от сега, е на ниво от 2,16%, което е най-високото от декември 2018 г. насам.
Същевременно с това новото прочуване на Bank of America Global Research показва, че мениджърите на фондове считат ръста на инфлацията за най-голям риск за пазара, тъй като тя може да натежи върху долара и да подкопае търсенето на по-дългосрочни облигации.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.