Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петър Андронов: Пресилено е да говорим за криза, но има данни за забавяне на глобалната икономика
Няма непосредствена видимост за голяма финансова криза, само че има индикации за забавяне на икономическия растеж и за обрат на икономическия цикъл. Това заяви в предаването "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ Петър Андронов - председател на Асоциацията на банките в България.
След тези няколко години на растеж на всички икономики, на глобалната икономика, има признаци вече, че тя се забавя, задъхва и че навлизаме в друга фаза на икономиката, обясни Андронов. Това се подсказва първо от поведението на американската икономика. Там Федералният резерв започна да вдига лихвите още през 2015 г., за да забави темпото и да не прегрее. Забавяне се вижда вече и в Европа, и на други места.
Може би е твърде пресилено да говорим чак за криза, но че има забавяне и вероятно обрат в икономическия цикъл - имаме много индикации вече, каза той.
Не бива да преекспонираме размера на спестяванията, категоричен е Петър Андронов.
"Истината е, че за последните 15 години те се увеличиха няколкократно, но ние сме далече от средните нива на ЕС за спестявания, които надхвърлят БВП на развитите страни в пъти. Тоест, нашите спестявания все още са скромни, отнесени към това, което има средния европеец", каза още той.
Петър Андронов коментира и нарастващата разлика в разпределението на богатството на света. "Фактически от 1980 г., когато в Америка е смятана разликата между средния доход и най-високите доходи, тогава тази разлика е била 27 пъти. Днес тази разлика е 270 пъти", посочи той.
Според него също има голяма концентрация на богатството в малък брой хора. "8 и 10-те най-големи корпорации в света са ИТ компании - Apple, Amazon, Google...Те държат ресурси и активи, които надхвърлят БВП на света. Това са гиганти, в които се включват и два информационни лидера от Китай", посочи Петър Андронов.
По отношение на ниските лихви в България, Петър Андронов потвърди, че те са такива, че за момента собствениците на финансови средства нямат почти никаква изгода да ги държат в банките, освен че парите им се съхраняват. Това е една от причините да има огромно количество пари в обръщение кеш в България.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.