Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Понижения на борсите в Европа на фона на все по-агресивния Фед*
Европейските акции се понижиха в ранната търговия в сряда, регистрирайки спад от шестседмичните си върхове, след като инвеститорите насочиха вниманието си към опасенията, свързани с агресивното повишаване на лихвените проценти в САЩ, което има потенциално ще навреди на растежа, и очакваните нови западни санкции срещу Русия, които ще дадат допълнителен тласък на инфлацията, предаде Ройтерс.
Общият европейски индекс STOXX 600 отчете спад от 5,09 пункта, или 1,1%, до 457,98 пункта. Бенчмаркът е на път да сложи край на тридневната си серия в зеления сектор, следвайки загубите на Уолстрийт и в Азия. Европейският регионален технологичен индекс SX8P се понижи с 2,55%.
Немският показател DAX се понижи 199,24 пункта, или 1,38%, до 14 225,12 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 регистрира спад от 36,13 пункта, или 0,47%, до 7 577,59 пункта. Френският измерител CAC 40 се понижи с 82,48 пункта, или 1,24%, до 6 563,03 пункта.
Европейските акции последваха разпродажбите в САЩ в предходната сесия, след като членът на Управителния съвет на Федералния резерв на САЩ Лейл Брейнард заговори за по агресивно покачване на лихвените проценти и за свиване на баланса на централната банка.
„Макар че инвеститорите очакваха Фед да предприеме действия за обуздаване на инфлацията, вероятното темпо, с което се очаква да действа централната банка, е това, което наистина тревожи пазара. Ако затегнете паричната политика твърде бързо икономиката може да изпадне в рецесия“, каза Ръс Моул, инвестиционен директор в AJ Bell.
„Опасенията относно силата на американската икономика естествено накараха инвеститорите да се тревожат за състоянието на други географски райони“, добави той.
Призивите за по-сериозно затягане на политиката от страна на Фед преди публикуването на протоколите от последното заседание на финансовата институция идват в момент, когато членовете на Европейската централна банка изразиха нужда от ограничаване на стимулите, за да се предотврати повишаването на инфлационните очаквания отвъд целта на централната банка от 2%. Следващата среща на ЕЦБ е през идната седмица.
Междувременно притесненията за инфлацията отново излязоха на преден план, тъй като предложените нови санкции на ЕС срещу Русия може да включват забрана за вноса на руски въглища и забрана за влизане на руски кораби в пристанищата на страните от блока. Обмисля се и забрана на вноса на петрол от Русия.
Френските борси са обхванати от несигурност преди предстоящия този уикенд първи тур на президентските избори в страната. Очакванията са Еманюел Макрон да победи Марин Льо Пен, въпреки че през последните седмици крайнодясната намалява изоставането си от настоящият президент. Шансът да изборите да се решат още на първия тур е почти нулев, като балотажът е насрочен за 24 април.
„Един период на завишена волатилност очевидно не трябва да се изключва между двата кръга, ако разликата между кандидатите е малка“, каза Винсент Мортие, главен инвестиционен директор в Amundi.
„Ние обаче оставаме убедени, че в крайна сметка прагматизмът ще надделее и че тези избори няма да бъдат разрушителни за пазарите“, добави той.
Загуби на Уолстрийт
Водещите американски борсови индекси регистрираха понижения във вторник, след като членът на Управителния съвет на Федералния резерв на САЩ Лейл Брейнард даде сигнал, че централната банка може да подходи по-агресивно към политиката си на затягане, предаде Си Ен Би Си.
Промишленият индекс Dow Jones отчете спад от 280,7 пункта, или 0,8%, до 34 641,18 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се понижи с 57,52 пункта, или 1,26%, до 4 525,12 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq загуби 328,39 пункта от стойността си, или 2,26%, завършвайки сесията при ниво то 14 204,17 пункта.
„В крайна сметка, това (затягането на политиката на Фед) ще доведе до забавяне на икономическия растеж. Фондовият трябва да отрази това“, коментира пред Си Ен Би Си главният икономист на Moody’s Analytics Марк Занди. „По тази причина очаквам фондовият пазар да има няколко трудни месеца, тъй като в крайна сметка се приспособява към това, което Фед прави и ще прави занапред“.
Най-големите губещи за деня бяха акциите на технологичните компании. Цените на книжата на производителите на чипове Nvidia и AMD се понижиха съответно с 5,22% и 3,36%. Някои анализатори смятат, че технологичните компании могат да бъдат най-тежко засегнати от кампанията на Фед за повишаване на лихвите, тъй като това ще накара инвеститорите поемат по-малко риск и да купуват акции със стабилни печалби, вместо акции на растежа, обещаващи големи печалби в бъдеще.
Междувременно сектори на комуналните услуги и здравеопазването записаха печалби във вторник. Акциите на фармацевтичния гигант Johnson & Johnson и Pfizer поскъпнаха с 0,65%, а тези на Procter & Gamble и Walmart – с 0,35% и 0,28%. Цените на книжата на операторите на круизни кораби Carnival и Norwegian Cruise Line се повишиха съответно с 2,43% и 1%
„Начинът, по който пазарът реагира днес, е типичен пример за отбранителна позиция от страна на инвеститорите. Секторите, свързани със базовите стоки се представят по-добре, докато технологичните акции се представят по-зле поради опасенията от високи лихвени проценти“, каза Кийт Лернър от Truist. „Има загриженост относно икономиката и способността на Фед да постигне „меко кацане“, добави той.
След като започнаха сесията със спад, акциите се оцветиха в червено, след като Лейл Брейнард каза, че Федералният резерв трябва „бързо“ да свие баланса си, за да намали инфлацията.
„Инфлацията е твърде висока и има рискове от ускоряване“, коментира тя, като добави, че Фед се нуждае от стабилен темп на увеличаване на лихвите.
След нейните коментари доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа скочи до 2,56%, достигайки най-високото си ниво от май 2019 г
Страховете от рецесията продължиха да плашат инвеститорите във вторник и Deutsche Bank стана първата голяма банка на Уолстрийт, която прогнозира, че се задава в САЩ, посочвайки по-агресивната борба на Фед с инфлацията като знак за това.
„Очаква се американската икономика да понесе сериозен удар от допълнителното затягане на Фед до края на следващата година и в началото на 2024 г.“, казаха икономистите на банката в бележка до клиентите във вторник.
Понижения в Азия
Технологичните акции поведоха спада на фондовите пазари в Азиатско-тихоокеанския регион в сряда, следвайки загубите на Уолстрийт в предходната сесия, предаде Си Ен Би Си.
Водещият индекс на Токийска фондова борса Nikkei 225 регистрира спад от 437,68 пункта, или 1,58%, до 27 350,3 пункта. Цената на книжата на технологичния конгломерат SoftBank се понижи с 2,81%.
Хонконгският показател Hang Seng се понижи с 421,79 пункта, или 1,87%, до 22 080,52 пункта. Понижението дойде на фона на решението на главният секретар на Хонконг Джон Ли да подаде оставка два дни, след като ръководителят на администрацията на Хонконг Кери Лам обяви, че няма да се кандидатира за втори мандат.
Листнатите в Хонконг акции на Alibaba, Meituan и Tencent поевтиняха съответно с 5,36%, 3,65% и 2,31%.
В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Compositе отчете ръст от 0,71 пункта, или 0,02%, до 3 283,43 пункта, докато по-малкият индекс Shenzhen Composite се повиши с 0,14 пункта, или 0,01%, до 2 127,96 пункта. Това е първата сесия за двата индекса през тази седмица, след като в понеделник и вторник те бяха затворени по случай национален пранзник.
Южнокорейският бенчмарк Kospi се понижи с 24,17 пункта, или 0,88%, до 2 735,03 пункта. Цената на книжата на Kakao се понижи с 2,33%.
В Австралия индексът ASX 200 отчете спад от 37,8 пункта, или 0,5%, до 7 490,1 пункта.
У нас
Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха понижения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 5 пункта, или 0,79%, до 631,04 пункта. BGBX40 се понижи с 0,95 пункта, или 0,65%, до 145,50 пункта. BGTR30 изтри 6,08 пункта от стойността си, или 0,82%, достигайки ниво от 736,05 пункта. BGREIT записа спад от 0,90 пункта, или 0,51%, до 175,19 пункта.
*Информацията е актуална към 13:10 часа
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.