Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Предстои ли дефолт на Русия и какво ще последва?
Русия може да не успее да плати днес лихвата по два деноминирани в долари суверенни облигационни заема, което ще стартира дълъг процес на спорове международните органи, пише Си Ен Би Си.
Международните санкции срещу Руската централна в отговор на инвазията в Украйна блокираха значителна част от валутните резерви на страната, който тя обикновено използва за обслужване на задълженията по държавния дълг.
Мерките, предприети от Москва за смекчаване на въздействието на тези санкции, включително въвеждането на капиталов контрол, накараха големите рейтингови агенции да понижат рейтинга на държавния дълг на Русия и да стигнат до заключението, че дефолтът на страната е много вероятен.
Това ще е първо неизпълнение на облигации в местна валута от 1998 г., както и първо случай, в който страната не успява да покрие задълженията по външния дълг от 1918 г., след взелите властта болшевики отказаха да признаят дълговете на царския режим.
Колко дължи Русия?
Днес трябва да плати 117 милиона долара лихва по два деноминирани в долари суверенни облигационни заема. Това е първото от четири плащания към кредитори само през месец март, като икономистите не са сигурни, че Москва ще успее да покрие дълговите си задължения.
Руският финансов министър Антон Силуанов каза в понеделник, че Русия ще използва своите резерви от китайски юан, за да извърши част от плащания, тъй като резервите евро и долари вече са недостъпни поради западните санкции.
Като алтернатива, правителството предупреди, че плащанията към кредитори от „враждебни“ страни ще се извършват в рубли. Руската валута поевтиня рязко след началото на инвазията в Украйна.
Главният икономист по нововъзникващи пазари в Capital Economics Уилям Джаксън обясни в бележка в понеделник, че макар за някои облигации, като например тези емитирани след 2018, рублата е изрично да посочена като алтернативна валута, това не важи за облигациите, чиито падеж е днес.
Според Джаксън всеки опит за плащане по тези облигации в рубли ще бъде равносилно на дефолт, макар че повечето дължими плащания имат 30-дневен гратисен период преди неизпълнението да стане официално.
Според Тимъти Аш от BlueBay Asset Management западните правителства имат интерес от това Русия да изчерпи оставащите си резерви в чуждестранна валута, за да плати на кредиторите, тъй като това допълнително ще ограничи свободните руски валутни активи.
„В момента посланието е, че Министерството на финансите желае и може да плати, но е възпрепятствано от санкции срещу Руската централна банка. С други думи, Москва казва, че ако Западът иска да бъде платено на неговите кредитори, тогава санкциите срещу РЦБ трябва да бъдат премахнати или облекчени“, коментира Аш.
„Министерството дори издаде директива, в която се казва, че ще извършва плащане по дълга в чуждестранна валута чрез чуждестранни банки-кореспонденти, но ако тези банки не могат да извършват транзакции с РЦБ поради санкции, тогава дължимите пари ще бъдат изплатени в рубли“, добави той.
Какви са последствията?
Това, смята Аш, вероятно ще счита за неизпълнение на дълга, но руското министерство на финансите ще твърди, че се е опитало да плати, но е било възпрепятствано да завърши сделката поради санкции.
„Докато че в известна степен финансовото министерство би искало да се провали в покриването на задълженията към чуждестранни кредитори, тъй като това ще помогне за запазване на вече оскъдните валутни резерви на страната и ще нарани инвеститорите във враждебни държави, които Москва се надява да лобират собствените си правителства за облекчаване на санкциите, недостатъкът е, че потенциалното неизпълнение ще има сериозни и дългосрочни последици за Русия“, добави Аш.
Неплащането ще даде на агенциите основание да обявят Русия в несъстоятелност. По думите на Аш това означава, че разходите по руските заеми ще останат завишени, а възможностите за финансиране ще бъдат ограничени, дори от страни като Китай.
„Дори ако войната приключи бързо и мирът бъде постигнат, пазарите и рейтинговите агенции ще помнят тази криза за известно време и рейтингите ще се възстановят бавно. Това ще попречи на икономическото развитие на Русия за години напред“, добави той.
В сряда Аш прогнозира, че част от задълженията вероятно ще бъдат изплатени, макар и с известно закъснение, но остава неясно дали чуждестранните инвеститори ще имат достъп до тях и в каква валута.
Русия и рейтинговите агенции също ще трябва да обсъдят дали плащаният в рубли представлява неизпълнение – спор, който може да завърши в съда.
Ще доведе ли това до други дефолти?
Според Джаксън от Capital Economics, макар че дефолтът на Русия вече в взет предвид от чуждестранните инвеститори и стабилните публични финанси на Русия означават, че правителството не е силно зависимо от външно финансиране, руският корпоративен дълг може да бъде застрашен.
„Може би по-големият риск е, че суверенният фалит може да е прелюдия към неизпълнение на задълженията на страна на руските корпорации, чиито външни дългове са повече от четири пъти по-големи от тези на суверена“, каза той.
„Досега руските корпорации изглежда са продължили да обслужват дълговете си, въпреки затягането на санкциите. На фона на нарушената търговия, потенциално разширяване на санкциите и очакваната дълбока икономическа рецесия, обаче вероятността от корпоративни неизпълнения нараства“, добави Джаксън.
BlackRock и Pimco вече са идентифицирани като едни от глобални мениджъри на фондове с експозиция към руски дълг, въпреки че повечето от тези позиции са намалени и вече са отразени в цените на фондовете.
Икономистите като цяло отхвърлиха опасенията от глобална криза, ако Русия не изпълни задълженията си. Управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева каза в интервю в неделя, че експозицията на глобалните банки към Русия в размер на 120 милиарда долара, което означава, че тя не е незначителна, но същевременно с това „няма системно значение",
Джаксън също така отбеляза, че задграничните кредитори до голяма степен са намалили позициите си, като към 1 януари 2022 г. нерезиденти са притежавали около 20 млрд. долара руски държавен дълг.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.