Регулаторите алармират за спешна нужда от глобални правила за крипто пазара

Регулаторите алармират за спешна нужда от глобални правила за крипто пазара

Рисковете от пазара на криптовалути, който в момента е на стойност 2,6 трилиона долара, могат да нараснат бързо, поради което  регулаторите се нуждаят от предварително подготвени мерки, за да поставят сектора под контрол. Това се казва в доклад на Съвета за финансова стабилност (FSB), който е съставен от регулаторите на страните от Г-20, цитиран от Ройтерс.

Макар че крипто активите като биткойн все още представляват много малка част от финансовата система, пропуските в информацията за тях затрудняват процеса по оценяване на ползите от тези активи и правят така, че много инвеститори не разбират какво точно купуват, когато инвестират в крипто, посочват от FSB.

Традиционните финансови институции, включително големи банки и хедж фондове, стават все по-активни на този пазар, което означава, че рисковете за финансовата стабилност могат бързо да ескалират. Това подчертава нуждата от навременна и превантивна оценка на мерките, които трябва да бъдат предприети при подобна ситуация, казват още от Съвета за финансова стабилност.

„Ако настоящата траектория на растеж на мащаба и взаимосвързаността на крипто активите с тези институции се запази, това може да има последици за световната финансова стабилност“, се казва в доклада.

Това кара регулаторите да се тревожат все повече, че потенциален срив на пазара на крипто активите, който е известен със своята волатилност и непрозрачност, може да се отрази на по-широкия финансов сектор.

Рязкото поевтиняване на битойна и етара през месец май 2021 г., след като Китай забрани на финансовите институции и разплащателните компании да предоставят услуги, свързани с трансакции в криптовалути, доведе и до спад на доходността по облигациите на САЩ и Германия, тъй като инвеститорите се пренасочиха от рисковите дигитални монети към активи убежища.

Робърт Офел, председател на френският регулатор на финансовия пазар (AMF), заяви миналата седмица, че регулаторите изостават с контрола върху сектора и че FSB може да представи първата си глобална рамка за стейбълкойн (дигитални токени, чиято стойност обикновено е обвързана с тази на фиатна валута) и доставчици на услуги за цифрови активи до няколко месеца.

FSB няма правомощия да налага обвързващи правила, но членовете й се ангажират да превърнат договорените принципи в национални закони.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ