Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Румънската лея е подложена на сериозни изпитания
Вестници в Румъния пишат днес, че националната валута на страната е в състояние на "свободно падане на фона на политическото напрежение".
Националната банка на Румъния обяви във вторник референтен курс от 4,6551 леи за евро, което е поевтиняване на леята с 0,18 процента спрямо понеделник, съобщи "Ромъния либера" и отбеляза, че това е нов рекорд. "Леята е в свободно падане", твърди в. "Гъндул", цитиран от БТА.
В петък еврото се обменяше за 4,6400 леи, а в понеделник достигна равнище от 4,6469 леи. Това е най-високото ниво на еврото спрямо леята, посочва "Ромъния либера".
Леята се обезцени на фона на натрупване на политическо напрежение, пише вестникът. Опозиционните Национално-либерална партия, "Съюз за спасение на Румъния" и партия "Народно движение", внесоха в края на миналата седмица вот на недоверие срещу правителството, който бе прочетен в понеделник в парламента, отбелязва изданието.
Водещата политическа тема за румънските издания днес е налагането на запор на имуществото на лидера на управляващата Социалдемократическа партия (СДП) Ливиу Драгня.
Националната дирекция за борба с корупцията (НДБК) наложи вчера запор на имущество на Драгня на стойност над 127 милиона леи във връзка с новите обвинения, които са му повдигнати. Миналата седмица антикорупционната агенция съобщи, че разследва Драгня и още 8 души - държавни служители и бизнесмени, по дело за злоупотреба с еврофондове. Разследването касае период, в който Драгня е бил председател на Окръжния съвет на окръг Телеорман.
Обвиненията се отнасят за фондове от периода 2001-2012 г. и са свързани с дейността на пътностроителната фирма "Тел Друм", контролирана от Окръжния съвет. Според прокуратурата Драгня и осемте други заподозрени са се споразумели да приватизират компанията чрез посредници. Фирмата "Тел Друм" спечелила много обществени поръчки, някои без търг или с използване на поверителна информация, която й помагала да победи съперниците в търга, а Драгня и съучастниците му получавали пари и други облаги от нея, твърдят прокурорите.
Разследването се базира на писмо, изпратено от Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) от 2016 г., относно подозрения, че Драгня и други регионални официални представители са използвали подправени документи, за да получат пари от фондове на ЕС за пътностроителни дейности.
ОЛАФ съобщи, че има доказателства за незаконно изплащане на 21 милиона евро от европейския фонд за регионално развитие за пътно строителство в Румъния. Службата е приключила разследване за предполагаема злоупотреба миналата година и е поискала от Румъния да възстанови средствата.
Румънските прокурори смятат, че освен злоупотреба с еврофондовете, на националния бюджет са нанесени щети на стойност 30 милиона леи, пише "Адевърул".
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.