Шефът на френската централна банка съветва ЕЦБ да опрости целите за инфлация

Шефът на френската централна банка съветва ЕЦБ да опрости целите за инфлация

Европейската централна банка (ЕЦБ) може просто да опрости целта си за инфлация и да позволи на цените временно да се „разгорещят“. Това заяви Гуверньорът на Френската централна банка Франсоа Вилерой дьо Гало по време на събитие, организирано от Института за международна икономика​"Питърсън“, предаде Блъмбърг.

В момента ЕЦБ извършва на преглед на стратегия, която включва корекция на настоящата цел за инфлация от „малко под 2%“. Резултатите от анализа се очакват през втората половина на тази година.

„Нашата цел за инфлацията трябва да бъде разбирана като проста, систематична и ориентирана в средносрочен план“, коментира Дьо Гало.

„Проста означава, че можем да проценим твърде сложните квалификатори, които все още са свързани с цифрата от 2%. Систематична се отнася до факта, че нашата цел представлява насока, а не таван – може да приемем по-висока инфлация от 2% за определено време“, каза още той.

По думите му опасенията от завръщане на инфлацията в Еврозоната са прибързани, тъй като факторите, които водят до рът на цените, са временни, а същественото икономическо забавяне ще продължи да тежи в средносрочен план. Според него това означава, че е рано ЕЦБ да се откаже от Пандемичната програма за спешни покупки (PEPP).

Дори и потенциално спиране на покупките по PEPP до март 2022 г. „не би означавало рязко затягане на паричната политика“, обясни Дьо Гало. „Реинвестициите по Реинвестициите по PEPP ще останат значителни, нетните покупки ще продължат по програмата за закупуване на активи (APP), макар и донякъде приспособен“, добави шефът на централната банка на Франция.

Подобно приключване на извънредните мерки, съчетано с настоящата гъвкавост на PEPP и по-категоричните насоки за позволяване на прескачането на прага от 2% на инфлацията, ще осигурят три елемента, които да определят политиката на ЕЦБ за излизане от кризата.

„Комбинацията от тези три лоста трябва да се използва като основата на равностранен триъгълник за нашата парична политика в тази следваща фаза“, каза Дьо Гало.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ