Пореден удар за еврото

Пореден удар за еврото

Пореден удар за еврото

Еврото пое пореден удар тази седмица, свличайки се още по-дълбоко в своята губеща серия, след като пазарите бяха принудени да се изправят пред реалността, съобщава DailyFX.

Под реалността се има предвид факта, че към момента, Европейската централна банка няма непосредствено да забави своите дейности по QE програмата.  

Двойката EUR/CAD беше единствената, при която еврото отбеляза ръст в сравнение с миналата седмица(+0.65%), докато EUR/JPY(-1.18%) и EUR/NZD(-1.86%) водят редиците надолу.

Беше ясно, че пазарите имат неправилна преценка относно решението на ЕЦБ за курса на еврото от четвъртък. Крайно чувствителният характер на еврото в комбинация с липсата на информация за бъдещия път на облекчаване на ЕЦБ и с насилственото подход „ние не сме обсъждали нищо“ на Марио Драги, доказват, че ценообразуването беше погрешно.

Така или иначе, това, което е ясно е, че срещата на ЕЦБ в четвъртък беше урок по отлагане на неизбежното от страна на Драги и приятели, които успяха да се отърсят от каквато и да е била отговорност, докато комитетите, натоварени със задачата да „гарантират безпроблемното изпълнение“ на QE програмите не се завърнат със своите бележи и изисквания, на срещата през декември.

„Осигуряването на плавно  прилагане“, в контекста на желанието на ЕЦБ да запази своята QE програма, докато не се достигне целта от средносрочна инфлация от +2%, цели да предотврати косвени проблеми с недостиг, идващ от пълзящото забавянето на дейностите.

Имайки предвид, колко далеч е реалното ниво на инфлацията от целта на ЕЦБ, би изглеждало, че „осигуряването на плавно прилагане“ означава, че ЕЦБ не е заинтересована от увеличаване на размера на QE програмата.    

Най-вероятно е на предстоящата среща, ЕЦБ да индикира, че има нужда от промяна в начина, по който се реализира програмата им за покупка на облигации.  ЕЦБ отпуска средства за купуване на облигации въз основа на капиталовия алгоритъм.

Питате се какво представлява капиталовия алгоритъм? Капиталът на ЕЦБ идва от националните централни банки (НЦБ) на всички странни-членки на ЕС. Според ЕЦБ дяловете на националните банки в този общ капитал се изчисляват с помощта на алгоритъм, който отразява дела на съответната страна от общия брой на населението и от общия брутен вътрешен продукт на ЕС.

За това не е изненада, че Германия, страната с най-голям принос към този капитал, пострада най-много от кривата на доходността(3Y-7Y), която потъна по-надълбоко в отрицателна територия, под нивото на депозит на ЕЦБ от 0.40%, прага, след който ЕЦБ спира да купува облигации по своята QE програма.

По същия начин, ЕЦБ трябва или да премахне ограничението на параметъра от -0.40% при купуването на облигации, или да изостави променливите на капиталовия алгоритъм. В първия случай, германските доходи ще тръгнат надолу по-бързо, а при втория, периферните доходи ще са такива като тези на Италия и Испания.  

Освен това, когато тези промени по програмата на QE бъдат осъществени , силно вероятно е да бъде обявено нейно разширяване, с вградена система за забавяне.

Например, пазарите залагаха, че програмата QE ще продължи до края на март 2017 година (или приблизително 400 милиарда евро, под формата на закупени активи, които ще останат), но едно шест месечно разширяване с по-бавни темпове на закупуване(да речем 55 милиарда евро на месец в рамките на три месеца и 20 милиарда на месец, за същия период) ще увеличи нивата на облекчение (приблизително 225 милиарда евро под формата на активи)  повече от очакваното.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ