Сметки от различни банки ще могат да се следят в ново приложение на ОББ

Сметки от различни банки ще могат да се следят в ново приложение на ОББ

„Обединена българска банка“ стана първата банка у нас, която позволява агрегиране на банкови сметки от други местни финансови на едно място. Това е възможно с новата функция на мобилното приложение за онлайн банкиране на ОББ, която беше представена днес на събитие в ОББ Галерия. Добавянето на различни банкови сметки става с въвеждане на потребителско име и парола от онлайн банкирането на съответната банка. Услугата е насочена към индивидуални клиенти.

„Има 4 основни тенденции в модерното банкиране, които ние в ОББ се стремим да следваме. Това са персонализиране на услугите, отворено банкиране – което позволява достъп до сметките от различни платформи, изравняване на функциите на традиционния банков клон и онлайн банкирането и навлизането на изкуствения интелект в процеса по обработване на големите бази данни с потребителска информация“, коментира главният изпълнителен директор на ОББ Петър Андронов. Има над 100 иновации, които банката майка на ОББ – белгийската финансова група KCB, е изработила и които ОББ предстои да въведе у нас, като едно от тях е именно мултибанкиращата платформа, добави той.

Към момента приложението позволява да са добавя информация за банковите сметки на другите 4 най-големи банки в България освен ОББ – Уникредит Булбанк, Банка ДСК, Първа инвестиционна банка и Пощенска банка. Сега приложението използва screen-scrapping технологията за достъп до информацията за банковите сметки в други институции. Тя ще бъде заменена от API програмен интерфейс за директно свързване със сървърите на другите банки от септември. Тогава е и крайният срок, в който банките трябва да имат работещи API приложения и да осигурят достъп до тях на другите финансови институции, каквото е изискването за отворено банкиране по новата Директива за платежните услуги, коментира за „Мениджър“ Кристоф Де Мил – изпълнителен директор „Финанси“ и лидер „Иновации“ на ОББ. Новата технология ще позволи не само достъп до информацията за извършваните транзакции – тоест пасивно банкиране, но и нареждане на нови преводи от агрегиращото приложение на ОББ.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ