Световните фондови борси се оцветиха в червено*

Икономика

Основните борсови индекси на пазарите в Европа записаха понижения в ранната търговия в четвъртък, след като германският софтуерен гигант SAP представи по-слаби от очакваното резултати за тримесечието, предаде Ройтерс.

Общият европейски индекс STOXX 600 се понижи с 1,13 пункта, или 0,29%, до 386,53 пункта. Немският DAX отчете спад от 92,78 пункта, или 0,75%, до 12 248,25 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 изтри 30,24 пункта от стойността си, или 0,40%, до 7 505,22 пункта. Френският CAC 40 се понижи с 21,27 пункта, или 0,38%, до 5 550,44 пункта.

Акциите на SAP се сринаха с 5,63%, след като най-голямата технологична компания в Европа отчете спад от 21% в оперативните печалби през второто тримесечие. От компанията също предупредиха инвеститорите, че инвеститорите ще трябва да изчакат до 2020 г. за по-големи печалби.

Европейският технологичен сектор се сви с 2% и е на път да отбележи най-лошия си от два месеца насам, следвайки проблемите на SAP и Netflix.

„Резултатите на SAP олицетворяват тенденция, която търговците очакваха“, коментира Кен Оделуга от Cityindex в Лондон.

„Технологичния сектор в САЩ играе голяма роля в случващото се по световните пазари. Провалът на Netflix да отговори на занижените очаквания за ръст в потребителската база през второто тримесечие се отразиха и на Европа“, добавя той.

Сред най-добре представящите се акции в Европа бяха тези на фармацевтичния гигант Novartis, чиято стойност нарасна с цели 5,22%, след като швейцарската компания повиши прогнозната си печалба за цялата година.

Спад на Уолстрийт

Основните индекси на Нюйоркската фондова борса записаха понижения в сряда, следвайки новите данни от сезона на отчетите, предаде Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones се понижи с 115,87 пункта, или 0,42%, до 27 219,85 пункта. Широкообхватният Standard & Poor’s 500 отчете спад от 19,62 пункта, или 0,65%, до 2 984,42 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq изтри 37,59 пункта от стойността си, или 0,46%, завършвайки сесията при ниво от 8 185,21 пункта.

На пазарите се отрази новината, съобщена от „Уолстрийт Джърнъл“, че работата по подновяването на търговските преговори между САЩ и Китай е временно спряна заради американските ограничения срещу Huawei.

Междувременно акциите на железопътния гигант CSX се сринаха с 10,27%, след като компанията обяви по-слаби от очакваното финансови резултати за последното тримесечие. Това са най-големите еднодневни загуби за компанията от 2008г. насам. Фирмата също така заяви, че очаква приходите и за цялата година да паднат с между 1 и 2%.

Книжата на Bank of America поскъпнаха с 0,69%, след като американският кредитор отчете по-добра от очакваното печалба, подкрепен от силното представяне на банкирането на дребно. Финансовият директор на банката обаче предупреди, по-ниските лихви ще се отразят на ръста на нетния лихвен доход.

Акциите на United Airlines напреднаха с 0,92%, след като авиопревозвача отечете печалби и приходи, надминаващи пазарните очаквания. Компанията също така съобщи, че е увеличила до 3 млрд. долара програмата си за обратно изкупуване на акции.

Книжата на Cintas скочиха с 8,74%, след като компанията също отчете по-добри от очакваното резултати.

До момента над 7 от компаниите от  S&P 500 са обявили финансовите резултати за второто тримесечие, като 85% от тях са надскочили очакванията на анализаторите, сочат данни на FactSet. Средният ръст на печалбите е около 3,1%. Преди началото на сезона на отчетите анализаторите очакваха печалбите на компаниите от S&P 500 ще паднат с 3% през второто тримесечие.

Брад Макмилан, главен инвестиционен директор в Commonwealth Financial Network, обаче смята, че този песимизъм може в крайна сметка да бъде от полза за акциите.

„Има основателни причини да вярваме, че въпреки ниските очаквания, сезонът на отчетите може да донесе по-добри от прогнозираното резултати, което би било добре за пазарите. При очаквания за забавяне на растежа, една евентуална експанзия ще донесе големи печалби.“, казва Макмилан.

Загуби в Азия

Основните борсови индекси в Азиатско-тихоокеанския регион завършиха търговската сесия в сряда в червения сектор, следвайки новите разкрития за липсата на напредък в търговските преговори между САЩ и Китай, предаде Маркетоуч.

Вчера в. „Уолстрийт джърнъл“ съобщи, че търговските преговори между Вашингтон и Пекин отново са попаднали в задънена улица заради американските ограничения срещу китайския телекомуникационен гигант Huawei. Изглежда че Китай ще изчака да види, дали САЩ ще предприемат реални мерки за премахване на санкциите, каквато информация се появи по-рано в медиите, преди да започнат нови преговори.

На фона на тази новина континенталният бенчмарк Shanghai Composite се понижи с 30,52 пункта, или 1,04%, до 2 901,18 пункта, докато по-малкият Shenzhen Composite падна с 25,71 пункта, или 1,63%, до 1 548,64 пункта. Хонконгският Hang Seng изтри 131,51 пункта от стойността си, или 0,46%, приключвайки деня при ниво от 28 461,66 пункта, след като акциите на Tencent и CNOOC поевтиняха съответно с 1,82% и 2,28%.

Водещият индекс на токийската фондова борса Nikkei 225 отчете спад от celi 422,94 пункта, или 1,97%, do 21 046,24 пункта, след като японският износ се сви за седми пореден месец. Износът на страната е намалял с 6,7% на годишна база през юни, след като през май бе отчетен спад от 7,8%. Икономистите очакваха свиване от 5,6%. Акциите на Inpex, Canon и Softbank поевтиняха съответно с 3,71%, 4,02% и 2,41%.

Южнокорейският показател Kospi се понижи с 6,37 пункта, или 0,31%, до 2 066,55 пункта, след като централната банка на страната понижи лихвите си за първи път от 3 години. Лихвата на централната банка на Южна Корея бе намалена с 25 базисни пункта до 1,5%, като решението изненада анализаторите заради търговските спорове с Япония. Акциите на LG Electronics поевтиняха с 2,81%.

В Австралия ASX 200 падна с 24,20 пункта, или 0,36%, до 6 649,10 пункта, след като страната представи по-слаби от очакваното данни за пазара на труда. През изминалия месец австралийската икономика е добавила само 500 нови работни места при очаквани 10 хил. Нивото на безработица през юни обаче се запази на 5,2%.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) записаха понижения в ранната търговия в петък. Основният бенчмарк SOFIX отчете спад от 2,14 пункта, или 0,37%, до 5765,14 пункта. BGBX40 се понижи с 0,25 пункта, или 0,22%, до 114,26 пункта. BGTR30 изтри 1,17 пункта от стойността си, или 0,23%, достигайки ниво от 505,24 пункта. BGREIT записа спад от 0,26 пункта, или 0,21%, до 126,40 пункта.

 

*Информацията е актуална към 12:45 часа

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Има ли по-добър от Джон Ву? Ще снимат римейк на „Лице назаем“
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
Най-кратките литературни шедьоври в историята
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Mission Point: AI изисква еволюция на начина на работа на бизнеса
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата