Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Светът на финансите се събира в Париж с нови ангажименти преди срещата на върха за климата
Светът на финансите се събира днес в Париж с нови ангажименти и идеи за по-успешни действия преди утрешната среща на върха за климата, посветена на финансирането на борбата с глобалното затопляне, предаде Франс прес.
Парижкото споразумение от 2015 година насърчи много държави, градове, финансови институции и компании да се мобилизират, макар че остава още много да се направи, за да стане "по-зелена" световната икономика.
Нуждите от финансиране на устойчиви инфраструктури се изчисляват на 90 трилиона долара до 2030 година, според инициативата Нова икономика за климата (New Climate Economy). Ако те бъдат управлявани правилно, това ще допринесе с 5 процента повече, отколкото всичко, което ще бъде направено така или иначе.
Целта е да се насърчат обществени организации като банки за развитие или държави, както и частни - застрахователи, банки, фондове - да преориентират капиталите си към намаляване на парникови емисии и адаптиране на южните страни към климатичните промени.
"След COP21 преосмислихме начина, по който действаме за климата с нов план за действие", заяви главната изпълнителна директорка на Световната банка Кристалина Георгиева при откриването на днешната международна конференция на световния финансов елит в Париж.
Световната банка иска 28 процента от финансирането й да бъдат ориентирани към климата през 2020 година спрямо 22 процента в момента, докато при Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) този процент е 25 на сто.
Международен финансов клуб за развитие (IDFC), обединяващ 23 банки за развитие, е финансирал през 2016 година зелени проекти на стойност 173 милиарда долара или с 30 милиарда повече в сравнение с 2015 година, което се равнява на около 20 процента от ангажиментите на клуба.
Обмислят се и начини за по-доброто съчетаване на обществени и частни финансирания, по-специално в развиващите се страни, където частният сектор сам трудно финансира поради рисковете от политическа и регламентарна нестабилност.
Днес 50 от най-големите световни компании, сред които Адидас (Adidas), Алианц (Allianz), Диаджео (Diageo), Ейч енд Ем (H&M), Филипс (Philips), Юниливър (Unilever), Върдижин (Virgin) и други, публикуваха декларация, призоваваща за по-амбициозни действия в защита на климата.
Те настояват развиващите се страни да приемат конкретни и дългосрочни мерки, като спиране на субсидиите за изкопаеми горива до 2025 година и яснота за финансовите рискове, свързани с климата.
Изтъквайки ангажиментите си да намалят своите емисии, над 90 френски предприятия настояха днес за създаване на механизми за цени на въглеродните емисии, "свързани помежду си в основните икономически региони" в света.
Нараства и натискът за задължаване на компаниите да публикуват какви рискове съществуват за тяхната дейност поради глобалното затопляне. За тази прозрачност настояват рейтинговите агенции и инвеститорите.
Източник: БТА
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.