Тръмп иска да свали китайските компании от борсите в САЩ. Дали Уолстрийт ще му позволи?

Тръмп иска да свали китайските компании от борсите в САЩ. Дали Уолстрийт ще му позволи?

Законопроектът за делистване на китайски компании от борсите в САЩ може да постигне обратен ефект от желания от администрацията на Доналд Тръмп и да предизвика недоволството на американските инвеститори и Уолстрийт, които ще лобират срещу закона. Това заяви пред Си Ен Би Си професорът по право от Харвард Джеси Фрийд.

В края на миналият месец Сенатът на САЩ прие законопроект, който може да попречи на някои китайски компании да продават акции на американските фондови борси или да набират средства от американски инвеститори, освен ако не спазват регулаторни и одитни стандарти на Вашингтон.

Той ще изисква от компаниите на борсите в САЩ да доказват, че не са собственост на чуждестранно правителството.

Според Фрийд макар законопроекта да цели защита на американските инвеститори, крайният резултат от него може да не е добър за тях. По думите му има „голяма вероятност“ акциите на китайския технологичен гигант Alibaba да бъдат отписани от американските фондови борси, ако предложението се превърне в закон.

„Много малко вероятно е Китай да позволи на инспектори да извършват одити в континенталната част на страната. Това ще доведе до спад на цените на книжата на одитираните фирми. Хората, които контролират тези фирми, ще могат да ги свалят от борсите и да ги превърнат от публични в частни компании срещу много ниска цена, което ще нарани американските инвеститори. След това те отново ще ги върнат на борсите – този път в Хонконг, континентален Китай или на друго място“, коментира той.

На въпрос дали може да бъде направено нещо друго за защита на американските инвеститори Фрийд отговори, че гледа песимистично на тази възможност.

„За съжаление, смятам, че парите, които американските инвеститори са вложили в китайски компании, особено тези, които са отишли в континентален Китай, са средства, които те няма да видят никога повече. Реалистично погледнато в момента няма какво да направите, за да ги защитите.“, добавя професорът.

Ще бъде ли приет законопроектът?

Според Фрийд има голяма вероятност законопроектът да не бъде приет от контролираната от демократите Долна камара на Конгреса.

„Уолстрийт ще лобира срещу законопроекта, тъй като листването на китайски компании носи много пари в САЩ. Най-вероятно ще упражнят натиск върху Камара на представителите да блокира гласуването му. Ако обаче се стигне до гласуване, законопроектът трудно ще бъде отхвърлен, тъй като в момента в страната има много антикитайски настроения.“, добавя той.

Отношенията между Вашингтон и Пекин се влошиха значително в последно време – от търговската война, през обвиненията за произхода на коронавируса до закона за националната сигурност в Хонконг.

„Не знам какво ще направи Тръмп, ако Камарата на представителите приеме закона. След всичките атаки срещу Китай, ще бъде малко нелогично да му наложи вето. От друга страна, Тръмп иска да запази лидерските позиции на нашите фондови борси и не е в негов интерес да позволи на големите компании да избягат в Хонконг, Лондон или континентален Китай.“, коментира Фрийд.

А интересите на Китай?

Макар че досега китайските компании предпочитаха да листват акциите си в САЩ заради престижа на Уолстрийт, според Фрийд Пекин няма интерес в поддържането на тази традиция.

„Китай е заинтересован от подсилването на собствените си фондови борси. За тях ще бъде добре Alibaba да излезе на борсата в Шанхай. Много по-вероятно е това да се случи, ако Вашингтон забрани листването им на Уолстрийт“, коментира той.

В последно време Пекин полага доста усилия да привлече най-големите компании обратно вкъщи. Миналата година Китай пусна своя версия на американския технологичен индекс Nasdaq - the Science and Technology Innovation Board - STAR.

Същевременно с това, докато САЩ затягат правилата, Хонконг улеснява вторичното лисване на компании, които се търгуват основно на други борси.

В края на миналия месец хонконгският индекс Hang Seng предприе действия, с помощта на които китайските технологични гиганти ще могат да разширят търговското си присъствие в Азия и да привлекат повече инвеститори. Индексът Hang Seng позволи за първи път на компании с основно листване на друга борса, както и такива с два класа акции, да се предлагат на 50-годишния бенчмарк.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ