В държавния резерв има 8,5 млрд. лева, отчете в парламента финансовият министър

В държавния резерв има 8,5 млрд. лева, отчете в парламента финансовият министър

В държавния резерв има 8,5 млрд. лева, отчете в парламента финансовият министър

По предварителни данни бюджетното салдо към края на март е с дефицит от 619 400 000 лева или 0,5 на сто от Брутния вътрешен продукт /БВП/. Това заяви в парламента министърът на финансите в оставка Кирил Ананиев относно изпълнението на Закона за държавния бюджет за 2021 г. и равнището и структурата на фискалния резерв към 31 март 2021 г. По думите му, информацията е изготвена на база предварителни данни от месечните отчети на първостепенните разпоредители с бюждет. Окончателните данни ще бъдат публикувани на интернет страницата на Министерство на финансите в края на следващата седмица. 

Ананиев посочи, че събираемостта на данъците е добра и е възможно към края на април бюджетното салдо да се балансира /тоест да е нула/. "Салдото в края на април ще е на плюс или на минус 100 милиона лева. Всяко първо тримесечие пред последните години е трудно и бюджетното салдо е отрицателно. При добра данъчна събираемост няма да се налага актуализация на бюджета", добави той.

Приходите по Консолидираната фискална програма към края на март са 11,348 млрд. лв., което е 23,8 на сто от очакваните. Фискалният резерв сега е 8,5 млрд. лева, от които 8 млрд. лева са по сметки в БНБ, а останалите 500 млн. лева са в търговските банки, каза Ананиев. 

"Общата сума на данъчните постъпления, включително приходите от осигурителни вноски, възлизат на 8,830 млрд. лв., което представлява 23,8 от планираните данъчни приходи. Приходите от данъци и осигурителни вноски нарастват с 249 млн. и 600 хил. лв. спрямо отчетените за първото тримесечие на предходната година. Върху данъчните приходи оказват влияние приетите законодателни промени в крайните срокове за подаване на годишните данъчни декларации", отчете още министър Кирил Ананиев.

Внесените за концесията на летище "София" от 660 млн. лева са в държавния резерв. "От парите на държавния резерв 3.3 млрд. лева са на Сребърния фонд и не сме си позволили да вземем една стотинка от тях. Всичко останало са средства, които временно могат да бъдат използвани за покриване на разходи на бюджета", заяви финансовият министър. 

По думите му, няма риск за изплащане на социалните помощи и на пенсиите да края на годината. "Разходите, които сега се искат от депутатите в Народното събрание, са в общ размер на близо 13 млрд. лева, което е 10 на сто от БВП и за тях ще е нужно да се тегли дълг", каза още Ананиев.

От началото на пандемията до 31 март 2021 г. са извършени разходи в размер на 5,1 млрд. лева, свързани с мерките за борба с COVID-19, отчете финансовият министър в оставка. От тази сума 1,8 млрд. лева са отишли за подкрепа на домакинствата, 2,2 млрд. лева за бизнеса, а 1,1 млрд. лева за онези органи на държавно управление, натоварени с дейностите по овладяване на пандемията и преодоляване на негативните последици от нея.

314 млн. лева са изразходвани за добавката от 50 лв. към пенсиите на всички пенсионери от януари до март тази година. 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ