Японската централна банка запази свръхлибералната си политика

Японската централна банка запази свръхлибералната си политика

Японската централна банка (Bank of Japan) остави без промяна програмата си за стимулиране на икономиката и преразгледа към повишение прогнозата си за икономическия растеж на третата световна икономика, съобщиха Асошиейтед прес и ДПА.

Като основания да очаква по-силен растеж институцията посочи облекчените условия за кредитиране, увеличаването на износа и по-големите държавни и корпоративни разходи, които отчасти са свързани с подготовката за олимпийските игри в Токио през 2020 година въпреки отчитаното напоследък отслабване на потреблението и инвестициите.

Централната банка сега прогнозира растеж от 1,4 на сто през текущата финансова година (която приключва през март) и от 1,5 на сто през следващата. Предишните прогнози бяха за съответно 1 на сто и 1,3 на сто.

"Японската икономика вероятно ще се насочи към умерен растеж", посочи банката, цитирана от ДПА.

Очаква се обаче също така инфлацията да спадне с 0,2 на сто спрямо понижението от 0,1 на сто, очаквано преди два месеца.

Прогнозираната инфлация е много под целевото равнище на показателя от 2 на сто, определено през април 2013 година, когато централната банка започна агресивно смекчаване на паричната политика в опит да се пребори с дефлацията и да стимулира икономиката.

Министерството на вътрешните работи и комуникациите съобщи днес, че разходите на домакинствата в Япония през декември са се понижили с 0,3 на сто на годишна основа, отчитайки спад за десети пореден месец.

Според критично настроени експерти потребителските разходи са вяли откакто правителството на премиера Шиндзо Абе повиши данъка върху продажбите до 8 процента през април 2014 година въпреки силната съпротива.

Безработицата е останала без промяна на ниво 3,1 на сто през декември. Сравнително ниската безработица обаче не дава пълна картина на трудовия пазар, отбелязват експерти. Нестабилните форми на заетост, особено сред жените и младежите, остават сред сериозните проблеми за заетостта в страната, посочват те.

Промишленото производство миналия месец е нараснало с 0,5 на сто на месечна основа, повишавайки се за втори пореден месец благодарение на отслабването на йената спрямо долара след президентските избори в САЩ на 8 ноември, информира министерството на икономиката, търговията и промишлеността.

Според централната банка това е един от рисковете, които са извън контрола на Япония наред с решението на Великобритания да напусне ЕС, развитието на китайската икономика и други "геополитически рискове".

Източник: БТА

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 14 до 20 юли
Макрон: Свободата в Европа е изправена пред най-голямата заплаха от Втората световна война насам
Нощни автобуси вече ще се движат до столичното летище "Васил Левски"
Биткойнът прескочи прага от 120 000 долара
САЩ ще изпратят системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът" на Украйна
Националното разузнаване на САЩ ще разсекрети документи за тактиката на „дълбоката държава“
Сблъсъци около „делото Епстийн“: Слухове пращат в оставка шефът на ФБР заради конфликт с главния прокурор
Светът на парите: Доларът губи позиции като световна резервна валута, докато усилията за дедоларизация се ускоряват