Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Японската централна банка запази свръхлибералната си политика
Японската централна банка (Bank of Japan) остави без промяна програмата си за стимулиране на икономиката и преразгледа към повишение прогнозата си за икономическия растеж на третата световна икономика, съобщиха Асошиейтед прес и ДПА.
Като основания да очаква по-силен растеж институцията посочи облекчените условия за кредитиране, увеличаването на износа и по-големите държавни и корпоративни разходи, които отчасти са свързани с подготовката за олимпийските игри в Токио през 2020 година въпреки отчитаното напоследък отслабване на потреблението и инвестициите.
Централната банка сега прогнозира растеж от 1,4 на сто през текущата финансова година (която приключва през март) и от 1,5 на сто през следващата. Предишните прогнози бяха за съответно 1 на сто и 1,3 на сто.
"Японската икономика вероятно ще се насочи към умерен растеж", посочи банката, цитирана от ДПА.
Очаква се обаче също така инфлацията да спадне с 0,2 на сто спрямо понижението от 0,1 на сто, очаквано преди два месеца.
Прогнозираната инфлация е много под целевото равнище на показателя от 2 на сто, определено през април 2013 година, когато централната банка започна агресивно смекчаване на паричната политика в опит да се пребори с дефлацията и да стимулира икономиката.
Министерството на вътрешните работи и комуникациите съобщи днес, че разходите на домакинствата в Япония през декември са се понижили с 0,3 на сто на годишна основа, отчитайки спад за десети пореден месец.
Според критично настроени експерти потребителските разходи са вяли откакто правителството на премиера Шиндзо Абе повиши данъка върху продажбите до 8 процента през април 2014 година въпреки силната съпротива.
Безработицата е останала без промяна на ниво 3,1 на сто през декември. Сравнително ниската безработица обаче не дава пълна картина на трудовия пазар, отбелязват експерти. Нестабилните форми на заетост, особено сред жените и младежите, остават сред сериозните проблеми за заетостта в страната, посочват те.
Промишленото производство миналия месец е нараснало с 0,5 на сто на месечна основа, повишавайки се за втори пореден месец благодарение на отслабването на йената спрямо долара след президентските избори в САЩ на 8 ноември, информира министерството на икономиката, търговията и промишлеността.
Според централната банка това е един от рисковете, които са извън контрола на Япония наред с решението на Великобритания да напусне ЕС, развитието на китайската икономика и други "геополитически рискове".
Източник: БТА
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.