Кой ще мигне пръв?

Кой ще мигне пръв?

Кой ще мигне пръв?

Русия започна наказателната си процедура за спиране на газа срещу най-малките потребители в ЕС - Полша и България, което е най-безболезнено за самата Русия. По данни на The Economist, вносът на Полша е 10 млрд. куб. м годишно, а на България - 3 млрд. куб. м, което заедно представлява едва 8% от общия внос в ЕС. Договорите и на двете страни изтичат в края на годината, така че приходите, които Русия губи от нарушаването им, са незначителни, коментира икономистът Юлиан Войнов, хоноруван преподавател в СА “Д.А.Ценов” в Свищов с диплома от The University of Manchester.

Все пак ходът на Русия е повече в подкрепа на усилията и на двете страни да се откъснат от руската зависимост, което е добре дошло, въпреки че ще предизвика определени трусове. Специално в случая с  България те не закъсняха, най-вече по отношение политическото говорене. Но решенията на проблема са ясни. Полша трябва да започне да получава газ от Норвегия през октомври. Същевременно може да получава газ от терминалите за регазификация, откъдето ще внася повече втечнен природен газ (LNG). България пък очаква да започне да внася азербайджански газ в пълен обем, както и допълнителни количества през Гърция след средата на годината.

За момента не е ясно коя ще е следващата държава, която Русия ще отреже. Руските срокове за плащане в рубли не са публични. Но това ще стане ясно скоро, още през май. Трябва да се има предвид, че с повишаването на температурите потреблението в ЕС намалява. Запасите обаче са само на 33% от капацитета за съхранение, а в случая на България - около 20%. Със запълването на хранилищата до 80%, съгласно препоръките на Европейската комисия, очаквано е да има скок в търсенето.

И все пак, ако Русия спре доставките към големите вносители, тя ще се лиши от част от парите, които са ѝ необходими, за да финансира своята скъпа и продължителна война. Така че в края на краищата въпросът е кой ще мигне пръв?

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ