Дъщерята на Солеймани отправи заплахи срещу американските военни

Дъщерята на Солеймани отправи заплахи срещу американските военни

Дъщерята на иранския генерал Касем Солеймани, убит с американски въздушен удар, отправи заплахи срещу американските военни, предаде Асошиейтед прес. На започналата тази сутрин в Техеран траурната церемония в памет на баща й Зайнаб Солеймани каза, че "семействата на американските войници в Близкия изток ще прекарват дните си, очаквайки смъртта на своите деца".

Говорейки пред огромното множество, събрало се в иранската столица, тя заяви, че САЩ и неговият съюзник Израел ги очакват "черни дни" заради убийството на баща й, предаде Ройтерс. "Тръмп, безумецо, не мисли, че всичко свършва с мъченическата смърт на баща ми", каза тя, обръщайки се към американския президент.

Освен това Техеран свали повечето ограничения от ядрената си програма - това бе първият му отговор на убийството на иранския генерал Касем Солеймани, извършено от САЩ, пише руският в. "Комерсант", цитиран от БТА.

Иран заяви вчера, че ще се откаже от изпълнението на всички ангажименти по ядрената сделка. Ислямската република впрочем не смята да използва само политически методи и вече обеща да нанесе удар по военни обекти на САЩ в Близкия изток. Но засега Техеран не се отказва окончателно от диалога със Запада, констатира изданието.

"Това изглежда доста умен ход", коментира аналитикът Андрей Баклицки. "От една страна, те (иранците, б. р.) успяха да демонстрират очакваната остра реакция заради убийството на Солеймани. От друга, ще могат да продължат преговорите с европейската тройка, която все още се опитва да предотврати по-нататъшна ескалация, свързана с иранската ядрена програма", обяснява той.

"Комерсант" обаче цитира експерти, според които ликвидирането на генерала "може да затрудни преговорите между Иран и Запада, и то не само със САЩ, но и с ЕС".

Германия, Франция и Великобритания изразиха снощи безпокойство от негативната роля на Иран в региона, отбелязва руският печат. "Европейските грандове засега направо разочароват", коментира в "Росийская газета" Константин Косачов, председателят на външнополитическата комисия на руския сенат.

Според Косачов водещите европейски държави "бездарно изпускат шанса" да използват "извънсъдебната разправа над Солеймани (. . .), за да позиционират Евросъюза с прословутото му върховенство на закона като реален играч на световната арена".

След смъртта на Солеймани, убит на багдадското летище, парламентът на Ирак призова с резолюция правителството да сложи край на чуждестранното военно присъствие в страната. Според експертните среди обаче документът просто имитира съществуването на иракски суверенитет, пише "Независимая газета".

"Сигурността на страната се поддържа главно от американците и съюзниците им, това важи и за летището в Багдад", посочва политологът Антон Мардасов.

Според експерта иракчаните чудесно разбират какво означават САЩ за днешен Ирак и защо проирански фигури от страната са се опитвали "да изгонят" американските военни още преди убийството на генерала - "за да насочат протестната вълна (в страната) към САЩ и да изтъргуват отстъпки в търговията с енергийни ресурси".

На фона на поредното изостряне на напрежението в Персийския залив цената на петрола се вдигна от 65,5 на 68,6 долара за барел, отбелязва "Комсомолская правда".

Според "Взгляд" парламентът в Багдад е премахнал законовите основания за военното присъствие на САЩ в Ирак и това е една от причините Доналд Тръмп да съжали, че е заповядал Солеймани да бъде убит.

Втората причина обаче е много по-сериозна, подчертава електронният вестник. По думите на арабиста Борис Долгов Иран може да предприеме радикални ответни мерки - диверсии и други терористични акции срещу американски обекти.

Иранските изявления за "стратегическо възмездие" включват и пропаганден елемент, но може да се очакват и конкретни асиметрични удари. Става дума за атаки на групировки, контролирани от Иран, в рамките на т. нар. прокси война - в Ирак или дори извън Близкия изток. Техеран може да предприеме и "по-мащабни действия" срещу икономически обекти на САЩ в Европа, допуска ориенталистът.

Той не очаква мащабен конфликт между САЩ и Иран, освен ако Щатите изпълнят заплахата на Тръмп да атакува 52 цели в Ислямската република - иначе "тъкмо оттам ще започне голямата война". Тогава в конфликта ще бъдат въвлечени и други страни, на първо място Израел, което "вече е нещо сериозно, защото Израел е по-уязвим от американските цели в региона". Затова САЩ вероятно ще се въздържат от атаката, обещана от своя президент, смята експертът.

От своя страна Иран не може да остави без отговор "демонстративното убийство на Солеймани (. . .) - много високопоставен военен, човек, популярен в страната. С действията си Тръмп не гарантира сигурност на американските граждани, както смята, а напротив - изложи ги на опасността от удар", коментира "Московский комсомолец".

"С убийството на Солеймани Америка изправи света на ръба на ядрена война", заявява в заглавие "Свободная преса". Иранците още не са готови за сериозна война с американците. След около пет години те биха могли навярно да им отговорят достойно и с обикновени оръжия. Но днес това ще е равносилно на самоубийство, пише вестникът.

Обаче "в най-близко време Иран най-вероятно ще форсира създаването на собствена ядрена бомба, както направи преди няколко години Северна Корея. Затова убийството на Солеймани е голяма грешка от страна на Вашингтон. Да не кажем престъпна лудост от страна на Америка. Защото на практика вече е сложен кръст на безядрения статут на Техеран. И за света изглежда няма път назад", заключава руското издание.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ