"Известия": Ердоган заплашва скоро да започне операция срещу сирийската армия, но ултиматумът му изтича утре

Известия: Ердоган заплашва скоро да започне операция срещу сирийската армия, но ултиматумът му изтича утре

Турция ловко направи завой, за да потърси от НАТО помощ срещу Русия, пише руският в. "Комерсант", цитиран от БТА. Според говорителя на управляващата Партия на справедливостта и развитието Йомер Челик още тази сутрин турските власти ще започнат консултации с алианса за ситуацията в сирийския район Идлиб, пояснява изданието.

След съобщения за гибелта на десетки турски военни в Идлиб президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган спешно събра снощи Съвета за сигурност на страната и Анкара официално реши да смята сирийските войски за "вражески цели". Веднага след заседанието турската армия обстреля позициите на сирийските правителствени сили. "Извършеното нападение срещу Турция представлява атака срещу НАТО", заяви Йомер Челик.

Анкара и Брюксел вече неведнъж са обсъждали преди възможността за координация на усилията във връзка с Идлиб. Освен това Турция обмисляше варианта да разположи край сирийската си граница американски зенитно-ракетни комплекси "Пейтриът". Вашингтон обаче още не е взел решение по въпроса.

В САЩ вече се чуват гласове, настояващи Вашингтон да подпомогне Анкара да спре сирийския режим и Русия, посочва всекидневникът. Тази нощ, щом се разбра за нови жертви сред турските военни, сенаторът-републиканец Линдзи Греъм прикани президента Доналд Тръмп да бъде създадена зона без полети над Идлиб. "Светът седи със скръстени ръце и гледа как Асад, Иран и руснаците унищожават Идлиб", заяви политикът, цитиран в статията.

"Комерсант" припомня и думи на главнокомандващия Обединените въоръжени сили на НАТО в Европа генерал Тод Уолтърс, оглавяващ и Европейското командване на въоръжените сили на САЩ. Той заяви преди два дни, че "в дългосрочен интерес и на САЩ, и на Турция е да продължат съвместната си дейност за развитие на сътрудничеството срещу Русия - и на двустранна основа, и чрез НАТО".

До момента Вашингтон не можеше да разруши формирания през последните три години тесен съюз между Русия и Турция. Откакто през февруари започна последното изостряне в Идлиб, Анкара неведнъж отправи сигнали, че разчита на нова среща между двамата президенти. Очакваше се тя да бъде насрочена за 5 март. Кремъл обаче заяви, че президентът Владимир Путин има други планове, добавя вестникът.

Междувременно Турция и Русия обсъждат отваряне на контролираното от Русия въздушно пространство на сирийския район Идлиб за въоръжени и невъоръжени дронове, припомня печатът съобщение на турския министър на отбраната Хулуси Акар. Според говорителката на руското външно министерство Мария Захарова консултациите може да продължат няколко дни, посочва "Взгляд".

Русия се съмнява дали е целесъобразно Франция и Германия да се включат в преговорите за Идлиб между Москва и Анкара, цитира онлайн изданието коментар на Захарова. Френският президент Еманюел Макрон, германският канцлер Ангела Меркел и турският президент Реджеп Тайип Ердоган разговаряха преди седмица по телефона за евентуална четиристранна среща за Сирия с участието на Владимир Путин.

Москва смята за странни опитите да се обвърже руско-турският диалог за Идлиб с многостранни срещи. Щом става дума за двустранни проблеми, те трябва да се решават в двустранен формат, заяви Захарова.

Президентът Ердоган все още заплашва скоро да започне операция, за да изтласка сирийската армия отвъд линията, договорена със споразуменията от Сочи. Ултиматумът му изтича утре, припомня "Известия".

По думите на турския лидер единствен проблем е невъзможността да използва сирийското въздушно пространство за подкрепа на войските си от въздуха, но той смята скоро да реши и този въпрос. Засега турските самолети не дръзват да минават границата и да се месят пряко в бойните действия, констатира всекидневникът.

Ако изявленията на Ердоган не са блъф, остават може би броени дни, докато турската армия влезе в пряк боен сблъсък с войските на сирийския президент Башар Асад и с неговия съюзник - руската групировка в Сирия, пише "Свободная преса".

Единствено мощните военновъздушни сили на Турция могат да променят съотношението на силите на полесражението, но турските пилоти не са в безопасност. Всяко нахлуване в сирийското въздушно пространство ще бъде спряно незабавно и напълно законно от сирийската противовъздушна отбрана (ПВО). Основна пречка военните на Ердоган да минат още днес в контраатака срещу сирийската армия са зенитно-ракетните системи с голям обсег С-300ПМУ-2 "Фаворит", доставени на Дамаск през 2018 г. от Русия.

Турският президент обаче едва ли ще се осмели да обстреля тези системи - така би ударил и общата интегрирана руско-сирийска система за ПВО, включваща и руските С-400 "Триумф" и изтребителите Су-35 в базата Хмеймим, предполага вестникът.

По принцип Русия и Турция гледат да не влизат в директен конфликт, но Анкара е събрала в Идлиб огромно количество войски и техника, отбелязва военният експерт Юрий Лямин пред "Московский комсомолец".

При това изявленията на Ердоган го поставят в трудно положение. Той обеща със собствени сили да си върне наблюдателните постове, озовали се зад линията на съприкосновение между войските в региона, и да изтласка сирийските военни отвъд тези постове. И то още до края на февруари. Ако не си удържи на думата, ще се изложи пред своите избиратели, добавя Лямин.

Пряка военна конфронтация между Русия и Турция е нещо невъзможно, смята колегата му Алексей Леонков.

Условно, започва ли война, значи една от страните иска да получи някакви придобивки, а тази, която се отбранява, прави опит да предотврати това, обяснява аналитикът. Ако обаче Анкара задържи "ябълката на раздора" - Идлиб, "ще получи парче суша с ограничено количество природни ресурси, но и ожесточени терористи, които може да се обърнат срещу Турция. Плюс голям брой мирни граждани, на които ще трябва да осигури храна и работа. И в крайна сметка Турция ще изгуби много повече, ако конфликтът с Русия прерасне в "ядрена фаза", добавя аналитикът.

Икономическата и политическата ситуация в Турция не е добра. Икономическите реформи не дават бърз ефект и столът под Ердоган се клати, твърди руският експерт.

"Тази малка победоносна война, за каквато говорят западните медии, може да доведе до пълен провал" турския президент - затова "в крайна сметка Анкара е принудена да продължава преговорите с Русия", допълва Леонков.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ