Киев иска директни преговори между Путин и Зеленски
Киев иска преки преговори между руския президент Владимир Путин и украинския му колега Владимир Зеленски, заяви украинският външен министър Дмитрий Кулеба.
"Отдавна искаме такъв пряк разговор, тъй като в крайна сметка Путин е този, който взема окончателните решения", заяви Кулеба по време на телевизионно участие, съобщават международните осведомителни агенции.
„Нашият президент не се страхува от нищо, включително от директна среща с Путин. Ако и Путин не се страхува, нека дойде на срещата, нека седнат да говорят“, завърши Кулеба.
Самият Зеленски отправи още на 3 март директна покана на руски език към Путин да седнат заедно на масата за преговори. „Седни с мен на масата за преговори, свободен съм. Само не на 30 метра един от друг, както с Макрон, Шолц - аз съм съсед! .. Аз съм нормален човек, седни и поговори с мен ”, обърна се тогава той към Путин по време на пресконференция.
В последните 24 часа Зеленски отправи вов призив към Путин да започне преговори и да установи диалог. В интервю за американския тв канал ABC той отговори на въпроси, свързани с част от основните искания на Русия за прекратяване на военните действия в Украйна, огласени вчера от говорителя на Кремъл Дмитрий Песков.
Президентът на Украйна Владимир Зеленски отговори на въпрос за възможността Крим да бъде признат за руски, както и независимостта на Донецката и Луганската народни републики, съобщава РИА Новости, позовавайки се на интервю с политика по американския телевизионен канал ABC.
На този етап Украйна не може да обсъжда въпроси, свързани с „временно окупирани територии и непризнати републики“ каза той по повод искането на Русия Крим да бъде признат за руски, а Донецката и Луганската народни републики - за независими. Само Русия признава тези територии, коментира Зеленски и ги нарече „псевдорепублики“.
Украинският президент обаче подчерта, че се надява да се намери компромис за бъдещето на тези територии.
Коментарите на Кулеба и Зеленски с призиви за директни преговори с Путин идват след третия кръг от разговорите между украинската и руската делегация, състояли се вчера следобед в Ловния дом в Беларус
„За мен най-важното е как хората, които искат да бъдат част от Украйна, ще живеят на тези територии. Кой в Украйна иска да ги приеме? Следователно въпросът е много по-сложен от простото признаване“, каза Зеленски.
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Последен ден за номинации за подуправител на НЗОК
Политика |Главният икономист на ЕЦБ предупреждава, че инфлацията е в процес на растеж въпреки примирието в Близкия изток
Икономика |Двоен изпит по български език и литература днес - за учениците от седми и десети клас
България |Петролът поевтинява, докато инвеститорите анализират споразумението между САЩ и Иран
Енергетика |Ройтерс: САЩ отлагат включването в черен списък на DeepSeek и повече от 100 фирми, определени като рискове за сигурността
Технологии |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Времето: Слънчево и топло по морето, над планините ще правали
България |Wizz Air свързва София с 19 държави чрез 39 директни маршрута това лято
Компании |На днешната дата, 17 юни. Имен ден празнуват Мануил, Емануил, Емануила, Емануела
На днешната дата |Европейският парламент ще гласува днес доклади за напредъка на седем кандидатки за членство в ЕС
ЕС |Цитат на деня
Цитат на деня |Петролът поевтинява, докато инвеститорите анализират споразумението между САЩ и Иран
Енергетика |Крахът на социалния консерватизъм и опасностите пред Европа
Общество |ADVERTORIAL
Blink parking се превръща в естествения дигитален избор за плащане на паркирането в зона
cargo-partner разширява европейската си мрежа за автомобилен транспорт в отговор на нарастващото търсене и тенденциите за nearshoring
Коментари
Няма въведени кометари.