Новата битка на талибаните: След овладяването на Кабул следва икономиката

Новата битка на талибаните: След овладяването на Кабул следва икономиката

Новата битка на талибаните: След овладяването на Кабул следва икономиката

Месец след като превзеха Кабул, талибаните се изправят пред огромни проблеми, докато се опитват да превърнат светкавичната си военна победа в трайно мирно правителство.

След четири десетилетия война и смъртта на десетки хиляди хора сигурността до голяма степен се е подобрила, но икономиката на Афганистан е в руини въпреки стотиците милиарди долари разходи за развитие, пише „Ройтерс“.

Сушата и гладът карат хиляди да се насочат към градовете, а Световната продоволствена програма се опасява, че храната може да свърши до края на месеца, което ще изтласка 14 млн. души до ръба на глада.

Докато много от вниманието на Запада е фокусирано върху това дали новото талибанско правителство ще спази обещанията си да защитава правата на жените, или ще предложи подслон на групировки като „Ал Кайда“, за много афганистанци основният приоритет е просто оцеляване.

Дълги опашки все още се образуват пред банките, където седмичните лимити за теглене от 200 или 20 хил. долара са наложени с цел защита на намаляващите резерви на страната.

В Кабул се появиха импровизирани пазари, където хората продават домакински стоки за пари, въпреки че купувачите са в недостиг. Работните места са оскъдни и много държавни служители не получават заплати поне от юли насам.

Помощта отвън

След хаотичната евакуация в Кабул миналия месец първите полети с помощи започнаха да пристигат след възобновяването на работата на летището.

Международни донори обещаха около 1 млрд. долара, за да предотвратят това, което генералният секретар на ООН Антониу Гутериш нарече „колапс на цялата държава“.

Представители на талибаните заявиха, че не възнамеряват да повтарят суровото управление на предишното правителство, свалено с кампания, ръководена от САЩ след атентатите на 11 септември 2001 г., като се опитват да убедят външния свят, че наистина са се променили.

Същевременно обаче се появиха данни за убити цивилни, бити журналисти и промени на правилата, свързани с жените. Освен това съществува недоверие към някои висши държавни дейци като новия вътрешен министър Сираджудин Хакани, който е определен от САЩ за глобален терорист с награда от 10 млн. долара за главата му.

Длъжностни лица съобщават, че правителството работи за възобновяване на услугите, както и че улиците вече са в безопасност, но с отстъпването на военните дни разрешаването на икономическата криза се очертава като все по-голям проблем.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ