Пожар в най-голямата атомна електроцентрала в Европа след руско нападение

Пожар в най-голямата атомна електроцентрала в Европа след руско нападение

Пожар в най-голямата атомна електроцентрала в Европа след руско нападение

Руските сили обстрелваха най-голямата ядрена централа в Европа и предизвикаха пожар рано тази сутрин. Атаката се очакваше след съобщенията за придвижването на голям руски конвой към град Енерходар - ключов енергиен център на река Днепър.

В ранните часове на днешния ден Украйна съобщи, че руска атака срещу АЕЦ „Запорожие“  а е причинила пожар в една от сградите на централата - пететажно учебно съоръжение. Самата централа не е засегната, но имаше опасения, че пожарът ще се разпространи, ако не бъде овладян бързо.

Говорителят на атомната централа Андрий Туз съобщи пред украинската телевизия, че снаряди падат директно върху съоръжението и са запалили един от шестте му реактора. Този реактор е в ремонт и не работи, но вътре има ядрено гориво. „Настояваме да спрат огъня с тежки оръжия. Има реална заплаха от ядрена опасност в най-голямата атомна енергийна станция в Европа”, алармира Туз.

В емоционална реч Зеленски обяви, че се страхува от експлозия, която ще бъде „краят за всички, краят на Европа. Само спешни действия на Европа могат да спрат руските войски. Не допускайте смъртта на Европа от катастрофа в атомна електроцентрала”, призова лидерът на Украйна.

Украинските служби за спешна помощ бяха възпрепятствани да стигнат до района на пожара.  Украинският външен министър Дмитро Кулеба призова в Туитър руснаците да прекратят нападението и да допуснат спасителните екипи на територията на атомната централа.

Малко по-късно в 5:20 ч. местно време дойде потвърждението, че пожарникарите са започнали да гасят огъня. Пожарът е потушен час по-късно – огромно облекчение за всички в района и извън него.

Нападението предизвика телефонни разговори между украинския президент Владимир Зеленски и президента на САЩ Джо Байдън и други световни лидери. Министерството на енергетиката на САЩ активира своя екип за реагиране на ядрени инциденти като предпазна мярка.

Нападението поднови опасенията, че инвазията може да повреди един от 15-те ядрени реактора на Украйна и да предизвика ситуация, подобна на тази в Чернобил през 1986 г., най-тежката ядрена катастрофа в света, която се случи на около 100 километра северно от столицата, припомнят от MarketWatch.

Според Международната агенция за атомна енергия пожарът не е засегнал основно оборудване и че ядреният регулатор на Украйна не съобщава за промяна в нивата на радиация. Министърът на енергетиката на САЩ Дженифър Гранхолм съобщи в Туитър, че реакторите на завода в Запорожка са защитени от здрави защитни конструкции, които се затварят безопасно.

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ