САЩ и Русия договориха мирен план за Сирия

САЩ и Русия договориха мирен план за Сирия

Русия и САЩ договориха план за мирното уреждане на конфликта в Сирия, съобщи държавният секретар на САЩ Джон Кери след вчерашните преговори с руския външен министър Сергей Лавров.

„САЩ и Русия обявяват план, който, надяваме се, ще прекрати страданията в Сирия и ще осигури политически преход“, заяви Кери, цитиран от ТАСС, след 14-часовите преговори.

Москва и Вашингтон призоваха всички страни в сирийския конфликт да прекратят бойните действия още от понеделник за 48 часа. Предвижда се отваряне на коридори за хуманитарни помощи и общ координационен център за продължаване на ударите срещу терористичните групировки.

По думите на Кери враждебните действия трябва да бъдат прекратени включително в Алепо и по най-бързия начин около града да се създаде демилитаризирана зона.

Двете суперсили са се договорили да нанасят съвместни удари по терористичната групировка „Джебхат ан Нусра“, предава РИА Новости.

Сергей Лавров отбеляза, че Москва и Вашингтон ще съгласуват авиоударите по бунтовниците и са разпределили районите си на действие. Според Кери трябва да бъдат прекратени ударите в зоните, овладени от сирийската опозиция.

Документите от споразумението са 5, но няма да бъдат публикувани, тъй като съдържат „достатъчно сериозна, чувствителна информация“, която може да провали изпълнението на плана, стана ясно от изказването на руския министър.

Планът предвижда подновяване на политическия процес, който от доста време е в мърва точка. Лавров заяви, че Дамаск е запознат с руско-американския план и е изразил готовност да го изпълнява. В същото време той призна, че няма гаранции за успех, тъй като в конфликта има „много играчи“. Кери подчерта, че осъществяването на плана зависи еднакво от сирийските власти и от опозиционните сили.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Първи резултати от Румъния: Никушор Дан е новият президент
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Звукът влияе директно върху клетките в човешкото тяло
Андрей Църня алармира за руска намеса в изборния процес в Румъния