Сирийски бунтовници отхвърлиха мирния план на Русия и САЩ

Сирийски бунтовници отхвърлиха мирния план на Русия и САЩ

Влиятелната сирийска ислямистка милиция Ахрар ал Шам отхвърли руско-американския мрен план за прекратяване на враждебните действия в Сирия от днес за 48 часа, съобщават Ройтерс и Франс прес.

Групировката, част от бунтовниците в Сирия, реагира първа на декларацията на Вашингтон и Москва. Още няма официални реакции от политическата опозиция, както и от многобройните бунтовнически ислямистки и неислямистки движения.

Ахрар ал Шам обяви, че прекратяването на огъня е половинчато решение, което ще укрепи силите на Башар ал Асад и ще увеличи страданието на сирийците.  Групировката отхвърли и предложението да се разграничи от джихадистите от Фатех ал Шам (бивша Фронт ал Носра).

Фатех ал Шам, която не е част от споразумението между Русия и САЩ, също реагира в  Twitter с изявление, че целта на плана е да отстрани тези, които закрилят сирийците.

САЩ и Русия, които подкрепят съответно опозицията и Асад, стигнаха до съгласие за мирно решение на конфликта в Сирия в труден момент за бунтовниците, които загубиха последната битка за Алепо. Режимът на Асад и съюзницит му обявиха, че ще спазват мирния план.

И вчера продължиха въздушните удари в Сирия. Самолети на режима бомбардираха обсадената от бунтовниците източна част на Алепо, убиха 6 души и раниха десетки по данни на Сирийската обсерватория за правата на човека. В обсадените квартали живеят около 250 000 души, отбелязва френският "Монд".

По-рано въздушни удари на неидентифицирани самолети убиха най-малко 62-ма души в бунтовническия Идлиб, докато хората пазарували за празника Курбан Байрам.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 8 до 14 септември
Операторите помолени да крият негативни реакции към Тръмп на финала на US Open
Папа Лъв ХIV обяви 15-годишен компютърен специалист за светец
Тръмп очаква европейски лидери за разговори за войната в Украйна
„Хамас“ обмисля американските предложения за спиране на огъня в Газа
За втори път: Карлос Алкарас спечели титлата на Откритото първенство на САЩ по тенис
Не се опитвайте да бъдете „готини“ на работа. Как вместо това да придобиете влияние в офиса?
Глобалните пазари през седмицата остават в очакване на вота на доверие в Париж