Войната ЗА Украйна в социалните мрежи
От началото на руската инвазия в Украйна социалните мрежи са наводнени с видеоклипове и от двете страни. Мобилни телефони в ръка, войници и цивилни документират войната, докато се случва. Социалните медии станаха част от бойното поле. И досега Киев печели, пише Стефани Труяр за France24.
Украинският фотограф Валерия Шашенок обикновено публикува видеоклипове от своите пътувания, модни снимки или вечери с приятели в профила си в TikTok. Но от началото на руската инвазия в Украйна тя разказва за живота си под обстрел в Чернигов, който се намира на около 100 км северно от Киев. На фона на подходяща музика и с нотка черен хумор, тя описва своя „обикновен ден в убежище за въздушна атака“ или предлага съвети „какво да купя в супермаркет по време на война“ пред 300 000 си последователи.
Тъй като Украйна продължава да атакувана и бежанците надхвърлиха 2 милиона, видеоклиповете на Шашенок може да изглеждат твърде странни, дори неуместни. Но в ерата на социалните медии , когато мобилните телефони ни позволяват да сме на бойното поле, те генерират милиони гледания.
Танцуващи войници
Дори украинските войници използват Instagram, TikTok и Twitter, за да разкажат своите истории от бойното поле. Алекс Хук е най-известният от тях с 4,3 милиона последователи. Базиран в района на източен Донбас, той редовно публикува видеоклипове, на които войниците танцуват под звуците на запис на Nirvana или се подготвят за битка.
Украинската армия също има свой акаунт в Twitter, който актуализира всеки час, заради повече от 350 000 си последователи. Въоръжените сили на страната показват не само бойни действия, но и на пленени руски войници, което впрочем е забранено от Женевската конвенция за военнопленниците.
Инфлуенсърите се превърнаха в бойци
Използването на социални мрежи по време на война не е новост. По време на Арабската пролет и продължаващата гражданска война в Сирия различни партии ги използваха, за да организират демонстрации и така да повлияят на общественото мнение.
Разликата днес е в новия начин на разказване на истории. Тъй като все повече хора носят мобилен телефон и редовно документират дните си в различни социални платформи, войната се превърна в тема като всяка друга. Младите хора използват собствените си емоджита и жаргон, за да споделят опита си в реално време. На фона на руската инвазия, някои украински влиятелни лица – някога по-известни със своите уроци за красота, отколкото с политическите си позиции, се превърнаха в бойци на съпротивата, версия 2.0.
Анастасия Лена, Мис Украйна 2015, съблече бляскавите си рокли и облече военна униформа. Тя се снима с картечница и качи снимката си в Instagram, призовавайки сънародниците си да защитават страната си.
[[{"fid":"390108","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""},"link_text":false,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""}},"attributes":{"height":578,"width":963,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]
Певицата Надя Дорофеева, която има 5 милиона последователи, спря да публикува снимки от частни плажове и ексклузивни партита. Тя се появи, обляна в сълзи, и призова за прекратяване на войната. „Оставам в Украйна, в Киев! Моля всички да бъдат спокойни, да не се паникьосват, да се държим заедно и да четем само официални източници! И се подкрепяйте, както никога досега!” написа под нея.
Андрий Хливнюк, вокалистът на Boombox, една от най-популярните банди в Украйна, привлече вниманието, като изпя украинския химн с пушка на рамото. Звездата изостави турнето си в САЩ, за да се бие с руската армия.
Кой печели дигиталната битка
Лидерите на Украйна също разбраха, че войната се води в социалните мрежи. Доскоро Русия беше майстор в изкуството на дезинформацията с помощта на армии от прокремълски тролове, но Москва беше надмината в последните две седмици. От началото на офанзивата на Москва видеоклипове и публикации от и за украинския президент Владимир Зеленски са като вирусни в интернет, генерирайки глобална симпатия към Украйна. Неговият акаунт в Twitter нарасна от 300 000 на 5 милиона последователи за няколко дни.
Бившият комик, превърнал се в държавен глава, излезе сред жителите на Киев в рязък контраст със снимките на руския президент Владимир Путин , който се дистанцира дори от най-доверените си съветници.
Зеленски се обръща към сънародниците си украинци и към целия свят почти ежедневно, призовавайки ги да продължат съпротивата. За разлика от него Путин изглежда дистанциран и студен, седнал на комично дълга маса с няколко офицери от обкръжението си.
За да контролира общественото мнение в Русия, Путин блокира достъпа до Facebook и ограничи достъпа до Twitter. Той подписа и закон, който забранява използването на думата „война“ по отношение на руските действия в Украйна и наказва всеки, който публикува „невярна информация“ с до 15 години затвор.
Посланията на руските знаменитости
Руското правителство също се опита да организира кампания в подкрепа на инвазията. Според Reddit десетки руски влиятелни лица са публикували подобни видеоклипове, в които повтарят неоснователните твърдения на Кремъл за „геноцид в Донбас“.
Някои руски знаменитости избраха да изразят несъгласието си с действията на правителството въпреки рисковете. Актьорът Данила Козловски, известен с ролята си в сериала „Викинги“, не се поколеба да се противопостави на войната в съобщение, което сподели със своите над 1 милион последователи в Instagram.
Един от най-популярните рапъри в страната – Оxxxymiron, обяви в Instagram, че е решил да отмени шест концерта в Москва и Санкт Петербург. „Не мога да ви забавлявам, докато руските ракети падат върху Украйна и някои хора в Киев са принудени да се крият в мазета или в метрото, докато други умират“, заяви той във видео.
В есето си от 2003 г. „По отношение на болката на другите“ американският философ Сюзън Зонтаг обяснява, че Гражданската война в Испания е родила фотожурналистиката – с пионери като Робърт Капа и Герда Таро, които отвеждат своите Leicas (марка камера – бел.р.) на фронтовата линия, и че няколко десетилетия по-късно, Виетнамската война бе първата, която се предаваше всеки ден по телевизията. Днес войните се водят не само на бойното поле, но и в социалните мрежи.
Войната в Украйна ще остане в историята като първата, документирана в реално време. Но какво ще остане от тези образи на бежанци на пътя, деца под бомбардировки или изтощени бойци?
Множеството изображения може „просто да предизвикат съчувствие в нашето объркано съзнание, което трае достатъчно дълго, за да ни накара да превъртим“, пише писателят Кайл Чайка в статия за New Yorker, озаглавена „Гледане на „първата война на TikTok“ в света“ . „Социалните медии са несъвършен хроник на военно време“, смята Чайка, но въпреки това „в някои случаи може да е и най-надеждният източник, който имаме.“
Превод и редакция Светлана Тодорова-Ваташка
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.