Близо 500 работодатели обявиха работни места по двете нови насърчителни мерки на Агенцията по заетостта

Близо 500 работодатели обявиха работни места по двете нови насърчителни мерки на Агенцията по заетостта

Близо 500 работодатели са заявили работни места по новите мерки от Закона за насърчаване на заетостта, стимулиращи наемането на безработни от уязвимите групи на пазара на труда. Агенцията по заетостта и териториалните й поделения проведоха мащабна информационна и медийна кампания за набирането на заявки в периода 13 - 21 юли, съобщиха от пресцентъра на институцията.

В рамките на определените 7 работни дни работодателите са заявили 970 работни места по чл. 51, ал. 1 от ЗНЗ. На тях ще бъдат наети хора с престой над 6 месеца в бюрото по труда, младежи до 24 години, безработни с основно и по-ниско образование или над 50-годишна възраст. За период от 3 до 12 месеца 50 на сто от разходите на работодателите за трудови възнаграждения и осигуровки на наетите ще се финансират от държавния бюджет.

Общо 184 фирми и организации заявиха готовност да наемат над 240 безработни с трайни увреждания. Държавата ще ги подкрепи по реда на чл. 51, ал. 2 от ЗНЗ, като поеме 75 на сто от разходите им за заплати и осигуровки за период от 3 до 12 месеца.

Над 60 процента от заявените работни места и по двете мерки са в областта на селското стопанство. Следват ги работните места в търговията, строителството, преработваща промишленост и хотелиерството и ресторантьорството. Най-много работни места за безработни от уязвимите групи на пазара на труда са разкрили работодатели в бюрата по труда в Попово /53 работни места, от които 15 за лица с увреждания/, Ямбол /50, 8 за лица с увреждания/, Разлог и Гоце Делчев /по 49/, Перник, Каолиново, Враца, Омуртаг, Казанлък, Русе /около 30/ и др.

През септември предстои да се проведе втора процедура за прием на заявки и работодателите отново ще могат да кандидатстват за преференции в рамките на свободните средства, с които тогава ще разполага съответното бюро по труда.

Източник: БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Като в "доброто" старо време: Първият "Магазин за хората" дебютира с опашки и празни рафтове
Техники, които ще ви помогнат да заспите по-бързо
Тръмп: Никога не сме били толкова близо до споразумение за Украйна, колкото сега
Съвети от банкерите: Какво да правим при смяната на лева с евро?
Кои са знаците, че се справяте по-добре в живота, отколкото си мислите?
Емблематичният фосил „Малкото стъпало“ – неочаквана еволюционна загадка
Ядрената индустрия ще добави 15 реактора догодина след спада в капацитета през 2025 г.
След повече от десетилетие: NASA загуби връзка с орбиталния апарат на Марс Maven