В музеите и галериите ще се провеждат учебни часове

В музеите и галериите ще се провеждат учебни часове, предвижда Споразумение за сътрудничество между Министерството на културата и Министерството на образованието и науката, което подписаха министрите Боил Банов и Красимир Вълчев. Споразумението ще наложи мерки и дейности между институциите в системата на предучилищното и училищното образование и държавните, регионалните и общинските музеи и художествени галерии в страната.
Идеята за провеждане на част от учебните занятия в „естествена среда“ е израз на нови похвати и ресурси. "Искаме децата да опознаят историята и природните науки. Когато учениците посещават музеи те се срещат с музейни специалисти, изследователи. Историята е част от образованието", заяви след подписването министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. По думите му провеждането на часове в музеите допълнително би спомогнало за предизвикване на интереса на учениците и към учебното съдържание, и към науките. Идеята за провеждане на част от учебните занятия в „естествена среда“ е израз на търсенето на нови похвати и ресурси в обучението.
Министърът на културата Боил Банов отбеляза, че партньорството между музеите и училищата ще е ценно за възпитанието в родолюбие, национална идентичност и отговорно отношение на учениците към паметниците на културата. Споразумението предвижда създаване и въвеждане на музейни образователни програми, свързани с тематичния обхват на даден музей и художествена галерия, които ще ги обявяват на сайтовете си в началото на всяка учебна година, за да могат детски градини и училища да направят заявки за посещения.
Програмите ще станат част от обучението по предметите от общообразователната подготовка и във време на извънучилищни занимания и дейности, чрез създаване на специален механизъм. Заложена е и допълнителна квалификация на музейните специалисти, музейните педагози, учителите и др., ангажирани с реализацията на инициативите по споразумението. Музейните специалисти ще бъдат включвани в планиране инициативите за извънкласна работа, в подготовката на различни образователни проекти и програми, свързани с културното и природното наследство и визуалните изкуства. Те ще се ангажират и със създаване на училищни обществени колекции (експозиции), свързани с историята на училището, бележити личности, научно-технически открития, знаменателни факти от миналото, световната и европейска история и др.
Учредява се и награда „Музейна образователна дейност“, която се връчва ежегодно на училище, учител, музей и музеен специалист. Документът е резултат от съвместни усилия за приобщаването на музеите и галериите в образователния процес. Началото бе поставено с дискусията в Комисията по образование и наука в НС на тема „Училището в музея. Музеят в училището“. Беше облекчена процедурата за посещения на ученици в музеи.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Митата на Доналд Тръмп повлякоха надолу световните фондови борси*
Финанси |Какво изнася България за САЩ и как ще ни засегнат новите мита?
Икономика |NASA увеличи риска от сблъсък на астероид колкото 10-етажна сграда с Луната
Свят |Кои са големите победители и губещи на китайския пазар за електромобили?
Автомобили |Кристин Лагард: ЕС трябва да взима решения с мнозинство, а не с единодушие
ЕС |Световна търговска война: Доналд Тръмп обяви мита за всички страни
Икономика |Най-големият застраховател в Швеция продаде целия си дял в Tesla
Автомобили |ЕС готви контрамерки срещу митата на Тръмп, Китай настоява за незабавната им отмяна
Икономика |От интуиция към стратегия: Новата ера в наемането на таланти
Мениджмънт |На днешната дата, 3 април. Рождениците днес
На днешната дата |Възможно ли е скоро да ни преглеждат AI лекари?
Наука и Здраве |Търговска война с пингвини: Тръмп наложи мита на безлюдни острови в Антарктида
Любопитно |Цитат на деня
Цитат на деня |

Коментари
Няма въведени кометари.