Най-богатите финансисти в Америка
88-годишният главен изпълнителен директор на инвестиционния холдинг Berkshire Hathaway Уорън Бъфет отново оглави класация на най-богатите личности в САЩ от света на финансите.
Легендарният инвеститор, наричан Оракула от Омаха, е първи в нов списък на списние Форбс с десетимата най-богати американци, работещи в областта на управлението на финанси. Според актуалните данни на изданието, към момента той притежава богатство от 88,3 млрд. долара, натрупано през годините от свръхуспешни диверсифицирани инвестиции. Авторите припомнят, че Бъфет започва чудотворната си бизнес кариера на много ранна възраст. Като дете той разнася вестници с колелото си и едва на 11-годишна възраст купува първите си акции на фондовия пазар - в Cities Service Preferred, на цена от 38 долара за акция, след което ги продава с по 5 долара печалба.
Втори след него по богатство от финансовия свят според Форбс е 74-годишният основател на Interactive Brokers Томас Петерфи, който към днешна дата има около 20,2 млрд. долара. Наричан Бащата на модерната търговия, той основава бизнеса си за дискаунт брокерски продажби през 1993 г. През 2007 г. извежда компанията на фондовия пазар, но все още притежава контролния пакет акции.
Трети е милиардерът Джеймс Саймънс. 80-годишният американец работи в сферата на хедж фондовете и притежава 20 млрд. долара. Преди да създаде революция в индустрията на хедж фондовете с неговия базиран на математиката подход, наричан Квантовия крал, той е работил като хакер, разбиващ кодове за американското министерство на отбраната по време на войната във Виетнам. След това е уволнен заради критики към войната в пресата. Впоследствие оглавява факултета по математика на Университета "Тони Брук" - в продължение на десетилетие, докато не напуска през 1978 г., за да регистрира своя търговска фирма. Днес тя се казва Renaissance Technologies и има активи за над 57 млрд. долара под неговото управление в многото си фондове. През живота си Саймънс е раздал над 2,7 млрд. долара за различни каузи.
В класацията следва като четвърти 69-годишният Рей Далио, който също работи в хедж фонд индустрията и притежава над 18,1 млрд. долара. Неговият хедж фонд Bridgewater Associates е най-големият в света и управлява портфолио от около 160 млрд. долара глобални инвестиции.
Абигейл Джонсън е единствената дама в топ 10 на най-богатите в САЩ от финансовия свят. Тя е пета и разполага със 17,3 млрд. долара, като работи в областта на управлението на пари. Абигейл работи като главен изпълнителен директор на гиганта за управление на фондове Fidelity Investments от 2014 г., когато постъпва на поста, наследявайки баща си Нед Джонсън-трети. Нейният дядо основава компанията през 1946 г. Абигейл притежава 24,5% дял от нея. Фирмата управлява общо около 2,5 трлн. долара. Джонсън е първата жена, оглавила Fidelity. Известна е с желанието да води уединен живот, далеч от публичното внимание. По-рано тази година обаче направи рядка публична изява във връзка с проблема за неприемливото поведение на работното място като сексуалния тормоз във Fidelity.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.