Кристо открива новия си проект "Мастаба" в Лондон

Кристо открива новия си проект Мастаба в Лондон

Художникът Христо Явашев-Кристо открива в Лондон новия си проект „Мастаба”, който ще плава в изкуственото езеро Сърпентайн, зад двореца Кенсингтън, до края на септември.

Творбата е част от ретроспективна изложба на галерия "Сърпентайн" с рисунки, скулптури и снимки от последните 50 години от живота на Кристо и съпругата му Жан-Клод.

Инсталацията е с формата на пресечена пирамида като древноегипетска гробница. Съставена е от 7506 варела, оцветени в синьо, червено, бяло и лилаво, върху платформа от пластмасови кубове. Творбата е висока 20 метра, широка е 30 метра, дълга - 40 метра. Както винаги, художникът сам финансира новия си проект – на стойност 4,2 млн. долара.

Мастабаните са гигантски гробници с трапецовидна форма от кал или камъни в Месопотамия, предшественици на фараонските пирамиди от Новото царство. В разцвета на строителството им мастабаните представлявали сложни лабиринти от зали и коридори под сградата. Кристо отдавна се интересува от темата и проектира първия мастабан преди около 45 г. в Тексас, САЩ. Работи по още един такъв проект в Абу Даби с идеята да стане най-големият в света.

Последният голям проект на Кристо беше през 2016 г. - "Плаващите кейове" в Италия в езерото Изео, който беше посетен от над 1,2 млн. туристи от цял свят. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 декември. Бъдни вечер! Имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени
7, 9 или 11 ястия - традиции и обичаи на Бъдни вечер
Изпадналият в затруднение автомобилен сектор в Европа планира затваряне на заводи и съкращения
Бившият предидент на САЩ Бил Клинтън е приет в болница с висока температура
Няколко държави са предложили на Русия домакинство за преговори Путин - Тръмп
Патриарх Даниил: На Бъдни вечер виждаме бъдещето, което Бог е предвидял за нас - да бъде с нас, сега и во веки
Чарлз III извади прочут производител на шоколад от списък на доставчици за Бъкингамския дворец, за първи път след 170 г.
IT гиганти харчат милиони долари за камъни срещу въглеродния диоксид в атмосферата