Плащай първо на себе си

Плащай първо на себе си

Въпреки че спестяването е познато още от древността, не е лесно да заделяш част от дохода си в днешния свят, който е пълен с изкушения. За да го направим, се изисква дисциплина, дългосрочна визия и определена умствена нагласа. А знаете ли, че има различни типове спестители. В тази статия съм събрал няколко основни групи, всяка от тях има собствени причини и начини да пести. В коя попадате вие? 

  1. Не спестители

Спестяването е философия, която не се споделя от всички и това е нормално. Хората, които не заделят част от доходите си, или не могат да го правят по чисто финансови причини, или не искат. В първата група са много от пенсионерите в България, студентите, социално слабите, служителите и работниците с ниски заплати, както и представителите на други социални групи. Моите родители са в тази категория. Те имат сравнително ниски пенсии и дори да спестят малка сума, тя отива за плащане на някоя по-висока сметка за парно, за по-скъпи лекарства или за други извънредни разходи.

Втората група от не спестителите е много разнородна. При едни от тях, основните им принципи са „Живей за мига и не мисли за бъдещето“ или „Когато му дойде времето, тогава ще го мисля“. Разбирам ги напълно. И аз бях дълго време част от тази група. Когато си млад, без деца и семейство, с добра работа и доходи, спестяването е последното нещо, за което мислиш. Ако не бях преживял няколко лични финансови кризи, щях да продължа да харча всичко, което изкарвам. Друга голяма общност от хора са тези, които винаги разчитат на някой друг да им помогне, ако имат нужда. Това може да са родителите, брат, сестра, съпруг, съпруга, приятели и други.

  1. Спестители по природа

Това са хора, за които да спестяваш е нещо естествено, като дишането и ходенето. Не е нужно да ги убеждаваме, че този навик е полезен, защото те го прилагат стриктно и виждат резултатите от него. Обикновено те прилагат принципа „Плащай първо на себе си“ и заделят част от дохода си още с получаването му. Спестителите по природа рядко имат финансови проблеми и внимателно обмислят покупките си.

В момента и аз съм от този тип спестители, но това не винаги е било така. Човек не се събужда една сутрин и не си казва, че трябва да заделя част от изкараните пари за бъдещето. Или е минал дълъг процес по осъзнаване на тази нужда, или е преживял някаква лична криза, свързана с финансите му. Счита се, че по-бедните общества мислят ден за ден, а по-богатите имат дългосрочна визия.

  1. Спестители с цел

Най-голямата мотивация да направим промени в живота си или да усвоим нов навик е да постигнем някаква по-голяма цел. Това кара и много хора да спестяват. Те го правят, за да съберат достатъчно пари, за да напуснат работа, да се отдадат на хобито си, да си купят нова къща, да пътуват по света или друга голяма цел. Именно това ги мотивира да заделят пари от всяка заплата или друг доход.

По този начин накарах приятелката ми (сега съпруга) да започне да спестява (и да си записва разходите). Целта беше пътуване в Европа, което не беше евтино и нямаше как да стане само с една заплата. Ако не беше заделяла част от доходите си, никога нямаше да направим тази обиколка. Когато се върнахме, нямаше нужда вече да я убеждавам, че този навик работи. Сега спестяваме за нашата финансова свобода, за къща на село, за пътувания и за други големи цели.

  1. Спестители от страх

Огромна част от хората по света и в България се мотивират от избягване на болка – в пряк и преносен смисъл. Това важи и за тази група спестители. Те заделят част от доходите си водени от страх да не се случи нещо лошо. Те искат да са подготвени за всички възможни негативни сценарии. Не всички спестители от тази група изгарят от желание да пестят, но страхът от здравословни проблеми, оставане без работа, ниска държавна пенсия, щети от природни бедствия и други е водещо при тях.

Не отричам, че болката и страхът са силни мотиватори, но създаването на адекватен авариен фонд, който да покрива месечните ни разходи за период от 3 до 6 месеца, както и подходящи застраховки за нас и имуществото ни, е достатъчна предпазна мярка за непредвидени разходи. Ако имаме по-голяма сума, е добре тя да се инвестира. (продължава на следващата страница)

  1. Спестители по неволя

Има и такива. Те са „жертва“ на обществения натиск или на социалната среда, в която живеят. Няколко пъти в живота си попадах на среда, в която да харчиш всичко, което изкарваш, е висша ценност. Тогава хората в моето обкръжение си купуваха доста излишни неща, за да не изостанат от останалите в групата. Често, това се случваше и с вземането на немалки кредити. Ако някой си купеше скъп часовник или телефон, другите правехме същото. Излизането от тази „въртележка“ беше трудно и дълго.

По подобен начин стоят нещата и ако попаднем в среда от спестители. Дори да нямаме особено желание да го правим, сме „принудени“ да се съобразяваме с останалите хора. Разбира се, това е доста по-рядко срещана ситуация в сравнение с групите, в които харченето е на почит.

  1. Екстремни спестители

Екстремното спестяване е по-близо до някаква зависимост, отколкото до практичен навик. Има много хора, които пестят от всичко, като купуват евтина храна, не ходят на почивки, не се забавляват и нищо не изхвърлят. За тях парите не са средство, а крайна цел. Интересното е, че не винаги тези хора са с ниски доходи. За мен, тази крайност не е здравословна и липсата на баланс много често води до нежелани последствия. В България тези екстремни спестители не се срещат често, защото ние сме южен народ с гореща кръв и обичаме живота.

  1. Спестители на промоция

Това ми е „любимата“ категория от спестители. Те си мислят, че спестяват пари като дебнат стоки на промоция и са сред най-големите привърженици на черния петък, кибер понеделника, коледните промоции и намаленията в края на сезона. Когато им кажа, че всяка година при покупката на нов телефон не спестяват 300 лева (защото са го купили на промоция), а харчат по 800 - 1,000 лева, те ми се обиждат.

И тези хора ги разбирам. Случвало ми се е да си купувам дрехи, само защото са намалени, а след това да не ги обличам нито веднъж. Много е изкушаващо да „победиш“ системата и да си купиш нещо с 50, 100, 200 или дори 500 лева по-евтино. За съжаление, реалните промоции са сравнително рядко срещани. Така, вместо да спестим някой лев, ние купуваме излишни неща, които само влошават финансовото ни положение.

Открихте ли се в някой от описаните профили  Възможно е да съчетаваме черти на няколко от посочените типове. Основното е да разберем какво ни мотивира да спестяваме (или да не го правим) и на база на личните ни качества и на ситуацията, в която се намираме, да изградим нашата стратегия за постигане на финансовите ни цели.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ