Второто тримесечие при имотите в София. Различно е от първото

Второто тримесечие при имотите в София. Различно е от първото

През второто тримесечие на 2019 г. бpoят нa пoĸyпĸo-poдaжбитe на имоти в София възлизa нa 7 670, cпpямo 7 119 гoдинa пo-paнo, ĸoeтo ce paвнявa нa 7,74% гoдишeн pъcт. Статистиката е на Агенцията по вписванията и НСИ. Според нея, втopoтo тpимeceчиe нa 2019 г. e нaй-дoбpoтo oт нaчaлoтo на ĸpизaтa пpeз 2008-мa нacaм.

Контрастът спрямо първото тримесечие на годината е сериозен. Тогава бяха отчетени едва 0,18% ръст, а самата 2018-та приключи с 0,09% ръст спрямо 2017-та. Очакванията на голяма част от участниците на пазара бяха за забавяне темпото и имаха изчаквателна позиция. Стабилизирането на нивата на цените и сравнително големият брой на въведените в експлоатация сгради, са сред основните фактори за повишения брой сделки. Въпреки резултатите, комбинацията от сравнително ниски лихви по ипотечните кредити, големият брой строителни проекти и разрешителни, както и постоянното предлагане на вторичния пазар, заслужават повишено внимание от страна на бъдещите инвеститори. В същото време, стойността на наемите не се увеличава, защото наемателите не виждат промяна в стойността на имота. В дългосрочен план този факт сериозно може да обърка плановете на повечето участници на този пазар.

В страната ситуацията е малко по-различна.  През второто тримесечие са вписани 52 503 сделки с имоти, което съставлява ръст от 0,4%, спрямо същия период на миналата година. За полугодието, обаче, сделките отбелязват годишен спад от 1,2%.

Тенденцията за спад на продажбите в Пловдив  се запазва и през второто тримесечие на тази година. Вписаните сделки с имоти в града между април и юни са 3 707, което представлява спад с 8,5% на годишна база. За полугодието, понижението е 11,9% на годишна база. Варна, която през първото тримесечие единствена сред четирите най-големи града в страната, отбеляза увеличение на вписаните продажби на имоти, запазва възходящата тенденция, но ръстът се забавя съществено през второто тримесечие до едва 0,8%. Между януари и юни, вписаните продажби на имоти в морската столица нарастват с 2,5% на годишна база. В Бургас вписаните продажби през второто тримесечие са 1 570, което е повишение с 7,8% спрямо същия период на миналата година. Между януари и юни вписаните сделки с имоти са нараснали с 7%, спрямо същия период на миналата година.

Сред останалите големи градове най-съществен годишен ръст на вписаните продажби на имоти през второто тримесечие е регистриран в Стара Загора (12,2%). Повишение има и във Велико Търново и Сливен със съответно 2,5% и 0,7%. В същото време, сделките с имоти в Русе намаляват с 28% през второто тримесечие, спрямо същия период на миналата година, а в Шумен понижението достига 19,6%. Намаление на сделките на годишна база е отчетено и в Добрич, Благоевград и Плевен със съответно 5,5%, 2,6% и 2,3%.

Въпреки активноста на банките,  тенденцията на значетилен спад  от първото тримесечие се запазва между април и юни. В цялата страна вписаните законни и договорни ипотеки през второто тримесечие са общо 12 022, а за полугодието броят им достига 21 311. Отчетеното понижение е с 33% на годишна основа през второто тримесечие и с 34,4% за полугодието.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?