Баща на три деца съди Макдоналдс

ЕС

Френско-канадски баща на три деца е завел дело срещу гиганта в бързото хранене Макдонлдс, защото според него нарушавал законите за детската реклама. Антонио Браманте от Квебек, Канада започнал съдебен процес срещу бургер компанията, като твърди, че Макдоналдс незаконно се насочва с рекламни действия към лица под 13-годишна възраст, като с това се нарушават строгите закони за защита на младите хора, съобщава Би Би Си.

Браманте се разгневил от менюто Happy Meals. В него децата могат да открият играчки, свързани с популярни филми. Те били част от колекция, която "принуждавала" потребителите да се връщат в ресторантите от веригата, за да продължат със събирането им.

"В днешния свят родителите трябва да водят своите битки. Една от тях е свързана с храненето на децата ни", заяви Джоуи Зукран, адвокат на Брамане.

Квебек забранява маркетинга на деца под 13 години и ограничава търговията с нездравословна храна при децата.

"Макдоналдс има юридическо задължение да спазва този закон и те не го правят", каза Зукран.

Бащата се стреми към компенсаторни и наказателни обезщетения, както и към издаването на заповед  за забрана на предполагаемата практика.

Макдоналдс е световен лидер в дистрибуцията на играчки, в голямата си част чрез Happy Meals. През 2015 г. отделът за реклама върху детски стоки в САЩ препоръча на веригата да се съсредоточи върху рекламите си за храна, а не върху играчките на Happy Meal.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Планове: Турция и България отварят нов митнически пункт на север от ГКПП „Капъкуле“
Белият дом ще получи комисионни от 10 млрд. долара за посредничеството по сделката с TikTok
Axe се бори срещу прекомерната употреба на аромати с нова спрей технология
На днешната дата, 15 март. Световен ден на потребителя
Най-надеждните начини за изграждане на увереност на работното място
Meta прави поне 20% съкращения, за да компенсира инвестициите в изкуствен интелект
Куба се вдига на бунт срещу спирането на тока и перманентната криза
За обществено обсъждане: Министерството на енергетиката публикува новите текстове в наредбата за топлоснабдяване