Плашилото инфлация: Една история за централни банки, лесни пари и горчиви хапове

Плашилото инфлация: Една история за централни банки, лесни пари и горчиви хапове

На всеки от нас се е случвало да види напред във времето с ясно съзнание какво предстои и искрено да се надява да не се стигне дотам. Близо 15 години продължава моят поход за изсветляване на политиките на централните банки (ЦБ) и на последиците от тях.

Всички правим грешки, аз също съм допускал своите. Желанието ми е не да хвърлям камъни, а да разберем по-добре процесите, които движат икономическия свят, и да вземаме по-обосновани решения за бъдещето.

От 80% БВП в края на 2009 г. държавният дълг на САЩ нарасна до 120% в края на 2022 г., а балансът на Фед от 1 трлн. долара през 2008 г. до пика си миналата година от почти 9 трлн. долара. След повече от десетилетие лесни пари от ЦБ и 350% световен дълг към БВП е наивно да смятаме, че само това ще бъдат жертвите.

Небанковият сектор стана огромна част от финансовата система без особена регулация. Днес цената на капитала е много по-висока. Посланието на Фед през прогнозите за безработица е, че се задава рецесия. Пазарът, както и през 2000 г., започна със слабите места SPAC, ala dotcom компании, крипто през банки, фондове за имоти и няма да спре. Това е още една моя прогноза от повече от година, която далеч не искам да се сбъдва. Вероятностите обаче ми говорят друго...

Как се стигна дотук?

Четете в априлския брой на „Мениджър“, който е в разпространителската мрежа в цялата страна и в платформата за дигитално четене zinzin.bg

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ