Български учени изследват Слънцето от Антарктида
![Български учени изследват Слънцето от Антарктида](/media/271/gettyimages-620163470-594x594.l.webp)
България започна успешно своя първи полярен астрономически проект в Антарктида, където от началото на годината работи главен асистент Ивайло Начев от Техническия университет в София работи във Българската антарктическа база на остров Ливингстън.
Основната цел на тази експедиция е да се проведе радионалибюдение на Слънцето за период от 50 дни, разказва bTV.
Изследванията на Слънцето и слънчевата активност са изключително важни за хората и за биосферата на Земята.
Изборът на Антарктида не е случаен. Преимуществото е изключително тихата радио локация.
"Тук на Антарктида радиочестотния спектър е изключително чист. И улавяйки дадено събитие, ние можем да го свържем с дадена слънчева активност", обяснява Ивайло Начев.
Така липсата на мобилни комуникации, ФМ радиа или други сигнали от електронни устройства прави района подходящ за изследването. Ръководител на проекта е доцент д-р Камен Козарев.
"За пръв път имаме астрономически очи на Антарктида. Тези експерименти, които в момента се извършват, са насочени към изследване на слънчевата активност и слънчево – земните връзки", обяснява той.
Българските учени провеждат три експеримента на Антарктида, с които изследват как влияе слънчевата активност на йоносферата – най-горната част от атмосферата, на магнитното поле и на космическата радиация, която достига до земята.
"Слънчевите изригвания, които са непредвидими в момента, могат да предизвикат щети и проблеми за нашите технологични системи", обяснява Козарев.
Хората също се влияят от слънчевите изригвания.
През 2025 г. се очаква пик на слънчевия цикъл и избухващите събития от Слънцето ще се случват почти всеки ден, отбелязват от Института по астрономия.
Условията на Антарктика и по това време на годината – полярното лято, са тежки. Температурите варират от пет до минус пет градуса, а ветровете достигат до 60 км/ч.
Следващото посещение се готви за края на тази година, а желанието на българските учени е това да се превърне в дългогодишен проект.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.