Цигареният дим променя микрофлората и влошава симптомите на грипа
Нови изследвания показват, че цигареният дим може да предизвика нарушения в орофарингеалната микрофлора, които влошават тежестта на инфекцията с грипен вирус А. Изследването е публикувано в mSystems, списание на Американското дружество по микробиология.
Изследователите отдавна знаят, че цигареният дим е нездравословен и е свързан с много различни респираторни заболявания. Той насърчава развитието на хронични белодробни заболявания и е свързан с повишен риск от заболявания, свързани с грип. Неотдавна учените доказаха, че цигареният дим има връзка и с нарушаване на състава на орофарингеалната микрофлора, но значението на това нарушаване не е ясно. Орофаринксът включва мекото небце, страничните и задните стени на гърлото, сливиците и задната част на езика.
В ново проучване изследователите показват, че чревната и орофарингеалната микрофлора се променят при хронично излагане на цигари при мишки. Те се опитват да разграничат ефекта от тютюнопушенето и нарушената микробиота, като излагат мишки на цигарен дим, а впоследствие поставят на едно място мишки, изложени на цигарен дим, и такива, изложени на въздействието на въздуха (контрола), с гризачи без микроби. Това позволява прехвърлянето на микробиота от мишките донори към безмикробните мишки. Първоначалните животинки, свободни от микроорганизми, са колонизирани с бактерии от мишка, изложена на цигарен дим, или от такава, изложена на въздух. След това учените заразяват мишките-реципиенти с грипен вирус А и наблюдават хода на заболяването.
Изследователите установяват, че първоначално безмикробните мишки, които са получили бактерии от мишки, изложени на дим, са имали по-тежко протичане на заболяването, което се измерва с повишена загуба на тегло. Освен това е установено, че вирусната инфекция е свързана със съществени промени в състава на орофарингеалната микрофлора, особено на 4-ия и 8-ия ден след заразяването. Дизайнът на изследването позволява да се разграничи ефектът на нарушената микробиота от имуномодулиращите ефекти на действителното излагане на цигарен дим.
„Не само тютюнопушенето само по себе си оказва влияние върху респираторните заболявания, но нашите данни показват, че микробиотата на пушача също може да окаже въздейства върху респираторните заболявания и/или инфекции. В нашия случай тя прави това върху вирусната инфекция“, казва съответният автор на изследването Маркус Хилти, д-р, доцент в Института по инфекциозни болести към Университета в Берн, Швейцария. „Предизвиканото от цигарите нарушение на микробиотата вероятно е важен фактор, който трябва да се вземе предвид по време на вирусна инфекция.“
Източник: Obekti.bg
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.