Фармация отвъд разработването на медикаменти

Фармация отвъд разработването на медикаменти

Фармация отвъд разработването на медикаменти

„Работим за бъдеще, в което всички хора имат достъп до устойчиви здравни грижи“, споделя д-р Деян Лаковски, ръководител на „АстраЗенека“ за България, Сърбия, Хърватия, Словения и Западните Балкани

Как се развива фармацевтичната индустрия през последните години и какво е бъдещето ù?

През последните 20 години, благодарение на непрестанните усилия и инвестиции на компаниите в научноизследователска и развойна дейност, за да отговорят на нуждите на пациентите, фармацията се издигна на революционно ново ниво. Тежки болести с летален изход вече са контролируеми хронични заболявания, а продължителността на живота на пациентите е увеличена значително. Биофармацевтичната иновация, която е резултат от тясното сътрудничество на академични институции и частния сектор, в лицето на фармацевтичната индустрия и технологичните компании, изгражда екосистема и прави възможно постигането на цели, които отделните партньори не биха могли да реализират самостоятелно. Това партньорство ни води към по-добро разбиране на промените в клетъчната биология, които предхождат болести като рак, заболявания на дихателната система, имунни болести, кардиометаболитни заболявания и са предпоставка за разработване на превантивни и терапевтични стратегии.

Днес подходът ни отива отвъд разработването на медикаменти. Ние предлагаме различни решения в здравеопазването – от превенция и обществена информираност до диагностика, лечение и продължаващи грижи. Стремим се да предотвратим болестите и да подкрепим обществото по пътя към по-доброто здраве. За хората, които вече са диагностицирани, се опитваме да осигурим достъп до ефективно лечение.

- Какъв е приносът на „АстраЗенека“ в областта на науката и иновациите?

- Поставяме ползите за пациента в центъра на всичко, което правим. Пример са усилията ни в областта на онкологията. Фокусът ни е върху едни от най-агресивните и труднолечими ракови заболявания. Смелата ни амбиция е да открием лек за рака, като първо го трансформираме в хронично заболяване като междинна стъпка, която вече е реалност. В световен мащаб имаме утвърдени медикаменти, които осигуряват например повече от 5 години без признаци на прогресия при едни от най-агресивните онкологични заболявания, или 3 години преживяемост при рак на бял дроб – и в двата случая, при наличие на положителна генетична предразположеност. Тези терапевтични възможности са достъпни за пациентите в България и това е реалното развитие, което искаме да виждаме и занапред. Да подобряваме достъпа до здравеопазване чрез инвестиции в персонализирана медицина и подкрепа за лечение в ранните етапи на заболяването. Иновативно лечение, което ще подобри прогнозите за пациентите, както и ще повлияе ефективно системата на здравеопазването като цяло. Работим за бъдеще, в което всички хора имат достъп до устойчиви здравни грижи, до лечение, осигуряващо по-добро качество на живот и превенция.

- Кои за Вас са най-големите предизвикателства пред здравето на човека и какви са решенията, които „АстраЗенека“ предлага?

- Извън пандемичната ситуация, тъй като виждаме, че светът започва да се завръща към нормален начин на живот, е необходимо да погледнем по-широко на възстановяването на здравните ни системи. Въпросът за устойчивостта на здравните системи е този, върху който трябва да се насочва вниманието, след като преодолеем непосредствените предизвикателства на пандемията. Ето защо, с нашите партньори от Световния икономически форум и Лондонското училище по икономика, компанията стартира „Партньорство за устойчивост на здравните системи“.

Това партньорство има за цел да идентифицира решения с най-голям потенциал в множество здравни системи и да оцени начините за подпомагане на тяхното приемане. Крайната амбиция е за по-добро разбиране на възможностите на политиките и други инструменти, които могат да изградят устойчиви здравни системи. Събрахме политици, учени и представители на частния сектор, за да обсъдим как да приложим тези решения и да осъществим нужната промяна. Първият етап от „Партньорство за устойчивост на здравните системи“ успешно приключи през март 2021 г., а вторият започна наскоро.

- Какво наложи сформирането на клъстер Балкани и кои са Вашите приоритети като лидер на структурата?

- Сформирането на новата структура е продиктувано от идеята за разрастването на екипа и допълнителен ръст. В глобален мащаб „АстраЗенека“ е в период на растеж. През последните две години компанията отбелязва двуцифрени стойности на ръст, като продължаваме и през настоящата година и очакваме тази тенденция да продължи до 2025 г. Растежът ни е стабилен във всички региони и във всяка една терапевтична област, в която сме представени, като продължаваме да развиваме нашето портфолио. С нарастващите инвестиции в научноизследователската и развойната дейност продължаваме да инвестираме в бъдещето и да надграждаме нашите постижения. Със сформирането на клъстер Балкани, си поставяме за цел да подобрим достъпа до качествено и иновативно лечение в страните, в които все още то се забавя, както и да представим новите терапевтични решения за пациентите във възможно по-кратки срокове. Новата структура също така е предпоставка и възможност за обмяна на опит, развитие и разрастване на екипа, което също е сред нашите приоритети. „АстраЗенека“ на Балканите допринася с растеж от 12,7%, като същевременно въвежда иновации, за да отговори на непосрещнатите нужди в целия регион.

Венцислав Савов. Текстът е публикуван в бр. 10/2021 на сп. "Мениджър"

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ