Изчезна най-старата косатка в света

Изчезна най-старата косатка в света

Грани (Бабчето), най-старата известна косатка в света, изчезна и вероятно е починала, съобщи Би Би Си, като се позова на британски учени.

"Неизбежно беше това да се случи, но е много тъжно и е още един удар за популацията", каза проф. Дарън Крофт от университета на Ексетър. Той обясни, че Грани е помагала на семейството си да оцелее със знанията си кога и къде да намират храна.

Грани беше на повече от 100 години. Официалното й име беше J2. Тя беше звездата на документален филм на Би Би Си за работата на биолози, наблюдаващи нейния клан. За последен път е видяна на 12 октомври 2016 г.

Проследяването на Грани и други матриархи-косатки разкри ролята им в семейството им и колко важни са те за оцеляването на другите му членове.

Изследването помогна и за изучаване на еволюционна загадка. Известни са само три вида, в които женските живеят дълго след менопаузата - два вида китове - косатките и тропическата гринда и хората. Дори най-близките ни сродници шимпанзетата не надхвърлят детеродна възраст. 

Оказа се, че матриархите извън детеродна възраст имат голямо предимство за оцеляването на вида и това вероятно е причина те да спрат да се възпроизвеждат. Те насочват стадото към храна, грижат се за малките на другите женски, дори хранят по-едрите мъжки. 

Популацията на Грани живее в Тихия океан край Северозападната част на Северна Америка. В края на миналата година тя се е състояла от 78 животни. 

 Източник: Нова тв

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ