Лошо храносмилане: Как да го подобрим?

Лошо храносмилане: Как да го подобрим?

Лошо храносмилане: Как да го подобрим?

Лошото смилане на храната е често срещан проблем, който често е съпроводен със стомашен дискомфорт и чувство, че консумираното не се обработва достатъчно бързо и добре от организма. Това може да се дължи на редица причини, водещи до нарушението. От онлайн аптека Гален споделят повече информация относно проблемите с храносмилането и начините за подобряването на това дискомфортно състояние.

Какви са симптомите на нарушеното храносмилане?

Нарушената функция на храносмилателната система може да се прояви чрез различни симптоми, които са индикация за проблеми в стомашно-чревния тракт.

Киселини

Киселинно-рефлуксната болест е често срещан симптом. Храната и киселините от стомаха се връщат обратно в хранопровода, като при това нетипично и неправилно движение, те причиняват неприятно усещане на парене, горещина, болка и киселини.

Оригване

Много често недостатъчно добре обработената храна, съпроводена с голямо количество въздух, намиращ се в храносмилателната система, причинява оригването. То може да бъде комбинирано с чувство за тежест.

Болка и/или парене в стомаха

Освен в областта на хранопровода и изгаряща гърлото болка, може да усетите още и парене в стомаха. Това се дължи на повишената киселинност, която стомашните сокове предизвикват, в отговор на невъзможността да обработят добре консумираното.

Газове

При проблеми с храносмилателната система чест симптом е и метеоризмът. Това е състояние, при което има излишък на газове в стомашно-чревния тракт. Характеризира се със събиране и натрупване на газове в червата и стомаха, които могат да бъдат съпроводени с неприятно усещане за подуване.

Подуване

Един от най-срещаните индикатори, че функциите в храносмилателната ви система имат нужда от подкрепа и подобряване, е при чувство на тежест, дискомфорт и подуване. Получава се поради натрупването на газове и недостатъчно добро разграждане на веществата.

Какви могат да бъдат причините за лошо храносмилане?

Едни от най-често срещаните причини, които се наблюдават, са:

  1. Недостатъчно количество или липса на някои хранителни ферменти – те са важни за разграждането и усвояването на важните вещества. Ако има недостатъчно количество или липса на определени ферменти, процесът на смилане на хранителните продукти може да бъде затруднен.
  1. Непоносимост – някои хора могат да имат непоносимост към определени храни или някои съставки. Най-често срещаните форми непоносимости са непоносимост към лактоза и глутен.
  1. Алергии – проявяват се към определени храни и могат да предизвикат проблеми с обработката.
  1. Лоши хранителни навици – прекалено бързо хранене, недостатъчно добро сдъвкване на храната, консумация на големи количества или прекалена консумация на мазни и тежки продукти, могат да затруднят процеса.
  1. Стрес и емоционални фактори – при стрес се освобождават различни хормони, които могат да повлияят на функцията на храносмилателната система.

Има и болестни състояния, които се изразяват с дискомфорт в областта на стомашно-чревния тракт. При зачестяване на симптомите е препоръчително да се консултирате със специалист.

Как да подобрим храносмилането?

Можете да постигнете подобряване на това състояние и да премахнете дискомфорта чрез правилни хранителни навици, подбор на хранителни продукти с високо съдържание на фибри, ежедневна хидратация с достатъчно количество вода. Друг начин за подобряване е чрез физическа активност.

Кои лекарства и добавки помагат при лошо храносмилане?

Съществуват добавки и лекарства, чийто прием може да доведе до подобряване или дори премахване на симптомите. Това са пробиотиците, които съдържат полезни микроорганизми, антиацидите, които нормализират киселинността. Други средства за подобряване са лекарствени продукти, които включват ензими, важни за функцията на храносмилателната система и разграждането на усвоеното.

Кои билки могат да подобрят храносмилането?

Освен лекарствени продукти, съществуват и билки, които водят до подобряване на перисталтиката на червата и усвояването на веществата. Такива са: мента, джинджифил, кимион, анасон. Могат да се консумират под формата на хранителни добавки, чай или тинктури, напомнят от онлайн аптека Гален.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ