Неврологичните симптоми при Covid-19 и въздействието му върху мозъка

Неврологичните симптоми при Covid-19 и въздействието му върху мозъка

Неврологичните симптоми при Covid-19 и въздействието му върху мозъка

С нарастването на броя на случаите на заразени с Covid-19 по света, броят на пациентите, при които се наблюдават неврологични симптоми също продължава да расте, съобщи Sciencealert.

Според редица проучвания, над една трета от болните заради коронавируса показват такива симптом.

В по-голямата част от случаите COVID-19 е респираторна инфекция, която причинява повишена температура, умора, болки в гърлото, кашлица и в по-тежки случаи задух и дихателен дистрес.

Освен това COVID-19 може също да зарази клетки извън дихателните пътища и да причини широк спектър от симптоми от стомашно-чревни заболявания (диария и гадене) до увреждане на сърцето и нарушения на кръвосъсирването. Изглежда, че трябва да добавим и неврологични симптоми към този списък.

Няколко доклада са описали пациенти с COVID-19, страдащи от синдрома на Гилен-Баре. Синдромът на Гилен-Баре е неврологично разстройство, при което имунната система реагира на инфекция и в крайна сметка погрешно атакува нервните клетки, което води до мускулна слабост и евентуално парализа.

Други проучвания описват наличието на тежък енцефалит (мозъчно възпаление и подуване), причинен от коронавируса и инсулт при здрави млади хора с иначе леки симптоми на COVID-19.

По-големи проучвания от Китай и Франция пък разкриват, че 36 процента от пациентите имат неврологични симптоми. Много от тези симптоми са леки и включват главоболие или замаяност, които могат да бъдат причинени от силен имунен отговор. Виждат се и други по-специфични и тежки симптоми, които включват загуба на мирис или вкус, мускулна слабост, припадъци и халюцинации. Тези симптоми се наблюдават по-често при тежки случаи - при от 46 до 84% от тях. Промени в съзнанието, като дезориентация, невнимание и нарушения в движението, също се наблюдават при тежко заболелите с Covid-19, а проучванията показват, че някои от неврологичните симптоми се запазват и след възстановяването на пациента от вируса.

SARS-CoV-2, коронавирусът, който причинява COVID-19, може да причини неврологични нарушения чрез директно заразяване на мозъка или в резултат на силната реакция на имунната система.

Последните проучвания откриха коронавируса в мозъка на починали от Covid-19 пациенти. Предполага се, че инфекцията на обонятелните неврони в носа позволява на вируса да се разпространи от дихателните пътища към мозъка.

Инфекцията може да позволи на вируса да премине от дихателните пътища към кръвта и след това през кръвно-мозъчната бариера в мозъка. Веднъж попаднал в мозъка, репликацията на вируса може да причини неврологични разстройства.

Инфекцията SARS-CoV-2 също води до много силна реакция на имунната система. Този имунен отговор може директно да причини неврологични нарушения под формата на синдром на Гилен-Баре. Но възпалението на мозъка може също така косвено да причини неврологично увреждане, например чрез подуване на мозъка. И това е свързано с невродегенеративни заболявания като болестта на Алцхаймер и Паркинсон.

SARS-CoV-2 не е уникален по това, че е респираторен вирус, който също може да зарази мозъка. Грипът, морбили и дихателните синцитиални вируси също могат да заразят мозъка или централната нервна система и да причинят неврологични заболявания.

Установено е, че и други коронавируси заразяват мозъка и причиняват неврологични разстройства.

Респираторните вируси, попадащи в мозъка, за щастие са рядко срещано явление. Но с толкова много инфекции от COVID-19 в световен мащаб, съществува риск от тежки неврологични заболявания, особено при по-тежките случаи.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ