Нов революционен подход към лечението на хроничната коремна болка

Нов революционен подход към лечението на хроничната коремна болка

Изследователски екип от Виенския университет, ръководен от специалиста по медицинска химия Маркус Мутенталер, е разработил нов клас пептидни перорални терапевтични препарати за лечение на хронична коремна болка. Тази новаторска иновация предлага безопасно, неопиоидно решение за състояния като синдром на раздразненото черво (СРЧ) и възпалителни заболявания на червата (ВЗЧ), които засягат милиони хора по света. Резултатите от изследването са публикувани наскоро в международното издание на известното списание Angewandte Chemie.

Иновативен подход към лечението на болката

Настоящите медикаменти, използвани за лечение на хронична коремна болка, често разчитат на опиоиди. Опиоидите обаче могат да предизвикат тежки странични ефекти като пристрастяване, гадене и запек. Освен това те въздействат върху централната нервна система, като често водят до умора и сънливост, което влошава качеството на живот на засегнатите. Рискът от пристрастяване е особено проблематичен и е допринесъл за продължаващата световна опиоидна криза. Поради това съществува спешна необходимост от алтернативи, които свеждат до минимум тези рискове.

Този нов терапевтичен подход е насочен към окситоциновите рецептори в червата. Окситоцинът е известен като „хормон на любовта“ поради ролята си в социалното обвързване. По-малко известно е, че окситоцинът може да повлияе и на възприемането на болката. Когато пептидният хормон окситоцин се свърже с тези рецептори, той задейства сигнал, който намалява сигналите за болка в червата. Предимството на този подход е, че ефектът е специфичен за червата, като по този начин има по-малък риск от странични ефекти поради несистемното му, ограничено от червата действие.

Самият окситоцин не може да се приема перорално, тъй като се разгражда бързо в стомашно-чревния тракт. Екипът на проф. Мутенталер обаче успешно стздава окситоцинови съединения, които са напълно стабилни в червата, но все още могат да активират мощно и селективно окситоциновия рецептор. Това означава, че тези новоразработени окситоциноподобни пептиди могат да се приемат перорално, което позволява удобно лечение за пациентите. Този подход е особено иновативен, тъй като повечето пептидни лекарства (като инсулин, GLP1 аналози) трябва да се инжектират, тъй като те също бързо се разграждат в червата.

„Нашето изследване подчертава терапевтичния потенциал на чревно-специфичните пептиди и предлага нова, безопасна алтернатива на съществуващите болкоуспокояващи лекарства - особено за тези, които страдат от хронични чревни разстройства и болки в корема“, обяснява Мутенталер.

Следващи стъпки и бъдещи перспективи

С подкрепата на Европейския съвет за научни изследвания учените сега работят за превръщането на резултатите от изследванията си в практика. Целта е тези нови пептиди да бъдат пуснати на пазара като ефективно и безопасно средство за лечение на хронична коремна болка. Нещо повече, общият подход на пептидните терапии с перорален, стабилен и чревоспецифичен характер може да доведе до революция в лечението на стомашно-чревни заболявания, тъй като терапевтичният потенциал на пептидите в тази област все още не е напълно проучен.

Екипът вече си е осигурил патент за разработените лекарствени продукти и сега активно търси инвеститори и индустриални партньори, за да придвижи лекарствените продукти към клиниката.

Източник: Obekti.bg

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ