Откриха доказателства за замърсяване на Антарктида с токсични тежки метали още преди 800 години

Откриха доказателства за замърсяване на Антарктида с токсични тежки метали още преди 800 години

Откриха доказателства за замърсяване на Антарктида с токсични тежки метали още преди 800 години

Учени са открили доказателства за токсично замърсяване на Антарктида с тежки метали, причинено от човешката дейност векове преди индустриалната революция. Science of the Total Environment. “Следите” са засечени при изследване на ледени ядра от контитента, възприеман като забележителна капсула на времето, която позволява на учените и историците да свържат историята на Земята с историята на човешкото общество. Изследването е проведено от международен екип от учени под ръководството на Института за изследване на пустините и е публикувано в списание Science of the Total Environment

Резултатите от обследването на ледените ядра от Антарктида показват, че оловото и други токсични тежки метали, свързани с минните дейности, са замърсявали Южното полукълбо още през XIII век. 

"Полярните и алпийските ледени “записи” отразяват  промени във фоновите и промишлените емисии на токсични тежки метали много назад във времето. Въпреки че данните от Северното полукълбо се използват за оценка на въздействието върху околната среда и връзките с исторически събития като чужди завоевания, епидемии, икономически спадове и технологично развитие през последните три хилядолетия, малко се знае за степента и въздействието върху околната среда на тези емисии в Южното полукълбо или за историческите им връзки, особено преди индустриализацията от края на XIX век", пишат изследователите. 

 "Наблюдението на доказателства, че ранните андски култури преди 800 години, последвани от испанския колониален рудодобив и металургия, изглежда са причинили забележимо замърсяване с олово в Антарктида на 9000 километра, е доста изненадващо", казва водещият автор на изследването професор Джо Макконъл от Института за изследване на пустинята (DRI). 

 Учените за първи път оценяват човешкото въздействие върху замърсяването на Антарктида с олово отпреди 2000 години. Това е и първата подробна оценка на замърсяване с талий, бисмут и кадмий. В допълнение към оловото, тези тежки метали (с изключение на бисмута в ниски концентрации) се считат за силно токсични и вредни за човешкото здраве и екосистемите. 

Научният екип установява, че първото увеличение на емисиите на тежки метали, особено на олово, започва около 1200 г. Интересно е, че тази дата се свързва със създаването на градски селища от народа чиму на северното крайбрежие на Южна Америка. 

  

По-продължителното и устойчиво замърсяване започва малко след пристигането на испанските заселници в Южна Америка през 1532 г., когато основаното там селище Потоси става основен доставчик на сребро за Испанската империя и най-големият източник на сребро в света. И до днес, това е най-високо разположеният обитаем град в света / 3967 метра над морското равнище/ 

 Ледниковите записи показват значителен спад в замърсяването с олово някъде между 1585 и 1591 г., когато тежки епидемии опустошават андските общности. Сравнявайки сребърните записи от колониалния монетен двор в Потоси с ледените ядра, учените откриват връзка с намаляването на замърсяването на Антарктида. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ