Откриха кофеин, ксанакс и лекарства за кашлица в кръвта на донор

Откриха кофеин, ксанакс и лекарства за кашлица в кръвта на донор

Ако ви преливат кръв, нищо чудно да получите и безплатна доза кофеин, ксанакс и лекарства за кашлица.

Докато въпросната "опетнена" кръв не би трябвало да представлява проблем за повечето хора, тя рисува доста правдоподобна картина на стресиращия начин на живот, характерен за XXI век.

Изследователи от Орегонския щатски университет анализират 18 уж чисти дози кръв, закупени от биомедицински доставчик. За целта те използват техника, наречена масспектрометрия. Екипът се е опитвал да демонстрира нов метод за откриване на взаимодействия между ботаническите хранителни добавки и лекарствата.

Всички кръвни проби са съдържали кофеин, докато в много други е имало алпразолам, известно още като ксанакс (триазолобензодиазепиново производно с противострахово и седативно-хипнотично действие от групата на бензодиазепините), декстрометорфан (лекарство за кашлица, продавано без рецепта) и толбутамид (лекарство за диабет тип 2).

Тъй като броят на кръвните проби е бил малък, не можем да бъдем сигурни дали това е проблем, разпространен сред по-голямата част от световното население. Не е изключено обаче донорската кръв да е пълна с подобен тип медикаменти.

„Можем само да спекулираме колко широкоразпространен е този проблем – коментира Ричард ван Бреемен, директор на института „Лайнъс Полинг“ към Орегонския щатски университет.

„Друго нещо, което трябва да имаме предвид е, че открихме онези лекарства, които принципно търсехме за нашата валидация“, допълва той. Т.е. напълно възможно е в кръвта да има още много други лекарства, които учените принципно не са имали за цел да открият.

„От гледна точка на „замърсяването“ кофеинът не е нещо, за което пациентите трябва да се тревожат, въпреки че сам по себе си той представлява коментар върху днешното общество – коментира студентът по медицина Люинг Чен. – Останалите лекарства обаче могат да представляват проблем за пациентите, както и за изследователи като нас, които се опитват да анализират чисти кръвни проби.“

Разбира се, тези неща не бива да ви възпират да дарявате кръв. Изчислено е, че над 60 процента от държавите по света страдат от недостиг на кръвни банки. Затова колкото повече донори, толкова по-добре.

Източник: Obekti.bg

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ