Подвариантът "Кентавър" има способността да избягва придобития имунитет
Подвариантът "Кентавър" е по-заразен от варианта BA.5. Открити са мутации, които показват способност на вируса да избягва имунитета, придобит от предходно боледуване или ваксинация. Това коментира пред bTV проф. Нели Корсун, завеждащ лаборатория НРЛ "Грип и остри респираторни заболявания" в Националния център по заразни и паразитни болести.
Коментарът й идва ден, след като стана ясно, че Националният център по заразни и паразитни болести е засякъл у нас подварианта "Кентавър" на "Омикрон", като двете положителни проби са от Благоевргадско.
"Не може да се каже, че "Кентавър" е по-опасен, но ще засегне хора, които нямат имунитет срещу този подвариант. Адаптираните ваксини ще осигурят защита срещу тежко боледуване, срещу прием в болница или смъртен изход", уточни проф. Нели Корсун.
Симптомите при подварианта "Кентавър" са грипоподобни – хрема, запушен нос, болки в гърлото, дрезгав глас, болки в мускулите, главоболие, повишаване на температурата. Инкубационният период е между 3 и 5 дни.
"В момента в България няма циркулация на грипни вируси. Разпространяват се сезонни вируси", добави проф. Нели Корсун.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Пет практични начина за изграждане на култура на казване на истината на работното място
Техники за успех |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 17 април. Рождениците днес
На днешната дата |TSMC отчита 58% ръст на печалбата, предупреждава за ефекти от войната с Иран
Компании |Видеокаст „Context by Мениджър”, Епизод 1: Глобалните сътресения и ефектът върху България
Общество |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Пет практични начина за изграждане на култура на казване на истината на работното място
Техники за успех |Въпреки оплакванията: Организаторите на Олимпийските игри през 2032 г. в Австралия не се отказват от състезания в река с крокодили
Спорт |На днешната дата, 17 април. Рождениците днес
На днешната дата |Цитат на деня
Цитат на деня |TSMC отчита 58% ръст на печалбата, предупреждава за ефекти от войната с Иран
Компании |Звезди, променени до неузнаваемост
Маркетинг |9 знака, че никога няма да станете богати
Техники за успех | Advertorial |ADVERTORIAL
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
United Group разшири оптичната си мрежа в региона с напълно изградения подземен оптичен кабел между Атина и Солун
Коментари
Няма въведени кометари.