Американка е първата жена, излекувана от ХИВ със стволови клетки

Американка е първата жена, излекувана от ХИВ със стволови клетки

Американка е първата жена, излекувана от ХИВ със стволови клетки

Американка с левкемия стана първата жена и третият човек досега, излекуван от ХИВ, след като получи трансплантация на стволови клетки от донор, който е бил естествено устойчив на вируса, причиняващ СПИН, съобщиха изследователи във вторник.

Случаят на жена на средна възраст от смесена раса, представен на Конференцията по ретровируси и опортюнистични инфекции в Денвър, е и първият, включващ кръв от пъпна връв, по-нов подход, който може да направи лечението достъпно за повече хора, пише „Ройтерс“.

Откакто получила кръвта от пъпната връв за лечение на острата си миелоидна левкемия – рак, който започва в кръвообразуващи клетки в костния мозък, жената е в ремисия и свободна от вируса от 14 месеца, без нужда от мощно лечение срещу ХИВ.

Двата предишни случая са били на мъже, получили стволови клетки от възрастни, които се използва по-често при трансплантация на костен мозък. „Това е третият доклад за лечение в тази среда и първият при жена, живееща с ХИВ“, каза в изявление Шарън Люин, избран президент на Международното общество за СПИН.

Случаят в част от по-голямо подкрепено от САЩ проучване, което цели да проследи 25 души с ХИВ, които са подложени на трансплантация на стволови клетки, взети от кръв от пъпна връв за лечение на рак и други сериозни състояния.

Пациентите в проучването първо се подлагат на химиотерапия, за да убият раковите имунни клетки. След това лекарите трансплантират стволови клетки от индивиди със специфична генетична мутация, при която им липсват рецептори, използвани от вируса за заразяване на клетките.

Според Люин трансплантациите на костен мозък не са жизнеспособна стратегия за лечение на повечето хора, живеещи с ХИВ. Но докладът „потвърждава, че излекуването на ХИВ е възможно и допълнително засилва използването на генна терапия като жизнеспособна стратегия за лечение на ХИВ“.

Проучването предполага, че важен елемент за успеха е трансплантацията на устойчиви на ХИВ клетки. Преди това учените вярваха, че често срещан страничен ефекти при трансплантация на стволови клетки, наречен болест на присадката срещу гостоприемника (GvHD), при която имунната система на донора атакува тази на реципиента, играе роля за евентуално излекуване.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ