Трима учени спечелиха Нобел за физика заради прозореца към света на електроните
Пиер Агостини от Франция, Ференц Крауш от Унгария и Австрия и Ан Л'Юлие от Франция и Швеция, спечелиха Нобеловата награда за физика, съобщи BBC във вторник.
Тазгодишната Нобелова награда за физика се дава за експерименти със светлина, които улавят „най-кратките нейни моменти“и отварят прозорец към света на електроните.
Работата на тримата учени демонстрира начин за създаване на изключително къси светлинни импулси, които могат да се използват за улавяне и изследване на бързите процеси вътре в атомите. Кралската шведска академия на науките обяви, че експериментите на тримата лауреати са произвели "импулси на светлината, толкова кратки, че се измерват в атосекунди". Една атосекунда е една квинтилионна от секундата - това е секунда, каквато е едната секунда за възрастта на Вселената.
Тяхната работа показа, че тези почти невъобразимо кратки импулси могат да се използват за изследване на поведението на електроните – едни от частиците в състава на атома. Преди постижението на тримата учени, тези процеси бяха толкова бързи, че практически беше невъзможно да бъдат проследени. Победителите ще си поделят парична награда от 10 милиона шведски крони или 800 000 паунда.
„Вече можем да отворим вратата към света на електроните. Атосекундната физика ни дава възможност да разберем механизмите, които се управляват от електрони. Следващата стъпка ще бъде тяхното използване“, каза Ева Олсон, председател на Нобеловия комитет по физика.
Проф. Пиер Агостини работи в Държавния университет на Охайо в САЩ, проф. Ференц Краус работи в Института по квантова оптика „Макс Планк“ в Германия, а проф. Ан Л' Юлие е от университета в Лунд, Швеция.
Професор Л Юлие е едва петата жена, която печели Нобелова награда за физика. „Невероятно е“, каза тя, в отговор на въпрос на пресконференцияjd след награждаването. „Няма толкова много жени, които получават тази награда – така че тя е много, много специална“, каза професорът. Тя обясни, че Нобеловият комитет е звънял три пъти, преди тя да отговори на телефона. „Аз преподавах“, каза тя и се пошегува, че последният половин час от лекцията й, след като разбрала за наградата, е бил „доста труден“.
В понеделник беше обявена Нобеловата награда за физиология или медицина. Тя беше присъдена на двама учени, разработили технологията, довела до РНК Covid ваксините. Наградата си поделиха професорите Каталин Карико и Дрю Вайсман.
Предишни Нобелови награди за физика
2022 г. – Ален Аспект, американецът Джон Клаузър и австриецът Антон Цайлингер за изследване на квантовата механика – науката, която описва природата в най-малки ѝ мащаби;
2021 г. – Сюкуро Манабе, Клаус Хаселман и Джорджо Паризи получиха наградата за напредък в разбирането ни за сложни системи, като климата на Земята;
2020 г. - сър Роджър Пенроуз, Райнхард Гензел и Андреа Гез получиха наградата за работата си върху природата на черните дупки;
2019 г. – Джеймс Пийбълс, Мишел Майор и Дидие Келоз си поделиха наградата за новаторски открития за Вселената;
2018 г. - Дона Стрикланд, Артър Ашкин и Жерар Муру бяха удостоени с наградата за техните открития в областта на лазерната физика.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.