Учени тръгват към Северния полюс по пътя на Фритьоф Нансен

Учени тръгват към Северния полюс по пътя на Фритьоф Нансен

Германия обяви, че ще организира най-голямата арктическа експедиция в историята през 2019 г., съобщи Би Би Си.

120-метровият кораб "Поларщерн" ще потегли към Северния полюс. Уникалното на експедицията е, че корабът няма да плава, а ще дрейфа с ледовете. Пътуването му ще продължи около година и най-сложната част ще е в периода на полярните нощи.

Целта на експедицията е да изучава климатичните промени, които се случват най-бързо в Арктика.

Миналия месец бе регистрирано най-голямото изтъняване на арктическия морски лед в дългогодишното му наблюдение, а температурите през януари превишаха с няколко градуса обичайните за сезона.

"Намаляването на арктическия лед се случва много по-бързо от прогнозите. Трябва да усъвършенстваме климатичния модел, за да можем да предсказваме възможно най-точно промените“, каза ръководителят на проекта Маркус Рекс.

По думите му след няколко десетилетия ледът в Арктика може да се стопи напълно през лятото. И това ще бъде съвсем друг свят – трябва да проучим дали това е възможно или не, коментира професорът.

Експедицията ще струва 63 млн. евро и в екипа ще участват учени от Германия, Русия, Великобритания и Китай.

Новата мисия е своеобразно продължение на експедицията от 1890-те години на норвежкия изследовател Фритьоф Нансен. Той се опитал да стане първият човек, достигнал Северния полюс с кораб, дрейфащ с движещите се ледове.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ