В САЩ одобриха за пръв път вид генна терапия срещу рак

В САЩ одобриха за пръв път вид генна терапия срещу рак

Американската агенция по контрол на храните и лекарствените препарати (FDA) е одобрило нов курс за лечение на рак, при който се използват генно модифицирани клетки кръв от пациента, съобщи Би Би Си.

Модифицираните клетки активизират имунната система на пациента, за да унищожи сама раковите клетки.

Според представители на агенцията това е исторически момент и медицина се изкачва на ново ниво.

Това е „живо лекарство“, което се произвежда индивидуално за всеки пациент, за разлика от традиционните методи на лечение, каквито са хирургията или химиотерапията.

Цената на курса на лечение е 475 хил. долара.

Технологията, наречена CAR-T, извлича имунни клетки от кръвта на пациента. После тези клетки - T-лимфоцити – преминават генетично препрограмиране, за да унищожат раковите. Променените лимфоцити се връщат в тялото на пациента, където броят им се увеличава всеки път, когато се сблъскат с ракови клетки.

Препрограмирането на клетки на самия пациент е ново ниво на медицинските иновации в борбата със смъртоносния рак, коментира Скот Готблиб от FDA. По думите му новите технологии, като генната и клетъчната терапия, потенциално могат да променят коренно медицината и да приближат преломния момент в способността й да лекува, включително и да излекува напълно, много от смъртоносните болести.

Препаратът, наречен "Кимрайа" работи при остра лимфобластна левкоза – една от формите на левкимия. Изпробван е първо в Детската болница във Филаделфия. Първият пациент е бил на косъм от смъртта, но днес е на 5 години и е здрав.

От 63-ма пациента, преминали курса CAR-T, 83% са влезли в пълна ремисия в разстояние на три месеца. В момента учените събират данни за дългосрочното въздействие на терапията.

Лечението носи и рискове – един от страничните ефекти е смъртоносно опасния синдром на освобождаване на цитокини, който може да се развие при бързото разпространение на модифицираните клетки в тялото. Процесът може да се контролира с лекарства.

Поддръжката на имунната система на пациента е в основата на съвременното лечение на рака. Технологията CAR-T отива по-далече, като модифицира самата имунна система, но засега е в само в начален стадий на развитие.

Трябва да изясним как да използваме безопасно тази терапия и на кого тя може да помогне и трябва да признаем, че това е само първата крачка, коментира проф. Питър Джонсън, консултант на благотворителната организация Cancer Research UK.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул