Задава се по-студен период през по-голямата част от 21 век

Задава се по-студен период през по-голямата част от 21 век

Задава се по-студен период през по-голямата част от 21 век

Връзката слънце – климат и състоянието на слънчевата активност върху процесите на Земята и специално на климата, остава малко встрани от популярните напоследък тенденции, обясняващи времето. А тя е от определяща важност. За нея и конкретните й проявления разказа в предаването „12+3“ по „Хоризонт“ геофизикът и астроном доц. Борис Комитов. По думите му, именно тази връзка и нейните особености дават основание да се очаква един по-студен период на планетата през по-голямата част от 21 век.

В момента сме свидетели на сумарен ефект от три тенденции, казва ученият и ги обяснява: Слънцето навлиза в период на обичаен като циклична проява процес - т.нар. минимум, 11-годишен слънчев минимум, а 2017-та е някъде в предверието този  минимум. "Самият минимум ще бъде, по различни прогнози, включително и това, което имаме като резултати от наши изследвания, през 2019- 2020 година. В момента повечето специалисти са склонни да смятат, че ще е около май-юни 2020-а година.", казва доц. Комитов. Навлизането в поредния слънчев минимум означава, че следващите 11-годишни слънчеви цикли ще бъдат по-слаби по амплитуда от досега изминалите няколко, примерно - до края на 20-и век.

Всички дълбоки и студени зими са около слънчевите минимуми, пояснява той.  И това е втората основна тенденция, която наслагва към първата.

В дългосрочен план, в рамките на по-голямата част от 21-ви век, можем да очакваме един по-студен период.

При застудяване се засилват всички аспекти на държавността, интересът към военните науки и високите технологии, категоричен е ученият.  Българската икономика скоро ще има нужда от евтина електроенергия, допълни той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ