Заниманията, които ни правят умни

Заниманията, които ни правят умни

Повечето хора вярват, че талантът идва по рождение. Въпреки това, науката доказва, че с течение на времето можем да развием правилно интелекта си и да разширим възможностите на нашия мозък. Овладяването на нови умения помага на мозъка да изгражда невронни пътища, които са от полза за неговото функциониране и значително увеличават нивото на интелигентност.

Ето 7 интелигентни хобита, които повишават интелигентността ни. 

1. Свирене на музикален инструмент

Научните изследвания показват, че редовното свирене на музикални инструменти променя формата и силата на мозъка. Музикалните инструменти могат да се използват в терапията за подобряване на когнитивните умения. Според учените това занимание има най-голям положителен ефект. Музиката допринася за развитието на въображението, подобрява комуникативните, както и математическите умения. Експерти твърдят, че участието в отборни спортове също така влияе положително на нашия мозък. Така че спортът и музиката ни носят безценни предимства.

2. Четене

Като правило всички успешни хора четат художествена и образователна литература. Научните изследвания показват, че четенето е не само забавление, но и истинска храна за нашия мозък. В допълнение, четенето е терапевтичен начин за лечение на нервен стрес. Измислицата спомага за успокояване на нервите и за отпускане след тежък работен ден. Благодарение на четенето, ние сме в състояние по-добре да възприемаме входящата информация, да разрешаваме проблеми, да подобряваме уменията си, да разпознаваме модели, да разбираме хората и т.н. Четенето ни предоставя и по-добри комуникационни умения.

3. Редовни физически упражнения

Спортното обучение допринася не само за подобряване на фигурата, но и за увеличаване на мозъчната активност. Редовността е ключът към успеха. Необходимо е физическите упражнения да се провеждат най-малко 15 минути всеки ден. Физическите натоварвания натоварват ума ни с енергия, подобряват паметта, развиват концентрация и разбирането. 

4. Изучаване на нов език

Вместо да прекарате ден в безцелни игри в интернет, научете нов език. Проучвания показват, че онези, които говорят няколко езика, са по-добри в решаването на пъзели. Чуждия език настройва по-фино нашия мозък и прави паметта ни по-остра. Езикът оказва положително въздействие и върху организационните ни умения.  А и всеки чужд език ще допълни перфектно нашето CV. Знанието на допълнителен език автоматично означават, че потенциалният служител е доста развита личност.

5. Усвояване и повторение

Повечето от нас са запознати с концепцията за запомняне на безкраен брой страници преди изпит. Често след това забравяме тази информация, защото в бъдеще нямаме нужда от нея. Когато научаваме нов език, нашият интелект се развива, защото изисква кумулативно учене. Ние изучаваме думи, пунктуация, синтаксис и цялата тази информация трябва редовно да се повтаря. Този начин допринася за натрупването на знание. Ако използваме тази техника в нашето ежедневие, тя много помага да развиваме нашия мозък. Психолози препоръчват да започнете с джобен тефтер, в който да записвате важни неща и в свободното си време да ги преглеждате.

6. Трениране на мозъка

Не забравяйте да обърнете внимание на всяка дейност, която допринася за развитието на мозъчната активност. Това включва игри, кръстословици, пъзели, загадки, които позволяват на мозъка да организира по-добре и значително да подобри нашите познавателни способности. В допълнение повишаваме способността на мозъка да се реагира на външни фактори, да се справи със състояния като стрес и депресия.

7. Медитация

Най-голямата полза от медитацията е развиване на способността да управляваме собствените си емоции. Можем да помогнем на мозъка да се преинсталира и да се предизвикваме в действие различни чувства, когато имаме нужда от тях. Медитацията прави човек по-силен и по-устойчив.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ