Защо напоследък толкова често виждаме Северното сияние?
Това, което преди беше събитие, което се случва веднъж в живота, или пък при специална екскурзия до Северния полярен кръг, се превърна в по-честа гледка през последните няколко години.
В четвъртък вечерта зашеметяващите цветове на Северното сияние отново бяха видими дори с невъоръжено око в голяма част от САЩ, Европа и дори в България. В мрежата се появиха кадри от астрономическата обсерватория в Рожен, в Хасково нощното небе също бе озарено от сиянието. Небесното явление беше наблюдавано и в Тополовград.
Експертите твърдят, че Северното сияние, или Aurora Borealis, е по-видимо в момента поради това, че слънцето е в така наречения от астрономите „максимум“ на 11-годишния си слънчев цикъл.
Това означава, че приблизително на всеки 11 години, в пика на този цикъл, магнитните полюси на Слънцето се обръщат и то преминава от покой към активно и бурно състояние, пише BBC. На Земята това е все едно северният и южният полюс да си разменят местата на всяко десетилетие.
„В най-тихия си период слънцето е в слънчев минимум; по време на слънчевия максимум слънцето пламва с ярки изригвания и слънчеви ерупции“, според американската космическа агенция Nasa.
Настоящият 11-годишен цикъл, 25-ият от началото на наблюденията през 1755 г., започна през 2019 г. и се очаква да достигне своя връх през следващата година.
В резултат на това условията, довели до неотдавнашната активност, ще се запазят още много месеци.
Слънчевите изригвания, които предизвикаха последната серия от искрящи светлини в нощното небе, започнаха на 8 октомври, когато огромно слънчево петно избухна на повърхността на Слънцето на разстояние 93 милиона мили (150 милиона километра).
Изригването изпрати поток от електрически заредени частици, наречени йони, към Земята. Този поток е известен като слънчев вятър.
Полярните сияния се появяват, когато заредените частици се сблъскват с газовете в земната атмосфера около магнитните полюси.
При сблъсъка им се излъчва светлина с различни дължини на вълната, която създава цветни мигащи и въртящи се ефекти в небето.
По време на този максимален момент от слънчевия цикъл броят на слънчевите петна се увеличава, което води до повече коронарни масови изхвърляния, изпращащи заредени частици към Земята, и създава полярно сияние.
В северното полукълбо по-голямата част от тази активност се наблюдава в близост до Полярния кръг.
Когато слънчевата активност е силна, тя може да се разшири и да обхване по-голяма площ.
Експертите казват, че при цялостната висока активност на Слънцето с много слънчеви петна има голяма вероятност през следващите месеци да получим повече такива коронарни масови излъчвания, насочени към Земята.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.