74 години от спасяването на българските евреи
На днешната дата се отбелязва 74-годишнината от спасяването на българските евреи и се почита паметта на жертвите на Холокоста, включително 11 343 от Северна Гърция и Югославия, депортирани в нацистките лагери на смъртта. С решение на Министерски съвет от 13 февруари 2003 г., 10-ти март е обявен за Ден на Холокоста и на пострадалите от престъпления срещу човечеството.
На 9 март 1943 г. пловдивските евреи са били събрани в Еврейското училище, а на гарата е бил композиран влакът, който да ги откара към концлагерите. На 10 март те се връщат по домовете си. За часове се разиграват действията, довели до спасяването на българските евреи от унищожение.
Голямата заслуга за това имат пловдивският митрополит Кирил, по-късно български патриарх и софийският екзарх Стефан, група от 42 депутати, водени от подпредседателя на Народното събрание Димитър Пешев. Още има живи свидетели, чули репликата на митрополит Кирил- „Ако и един евреин тръгне с влака, аз ще легна на релсите”.
Официалната отмяна на заповедта за депортация на 10 март 1943 г. заварва близо 9000 евреи във влаковете за Полша. Смелите фигури, изправили се срещу нацистката вълна на унищожение на евреите, са подкрепени и от българското общество, както и от организации като Лекарският съюз, Съюзът на писателите, спортно дружество „Славия”.
Вместо депортиране, в България се приема план Б-изселване на евреите от столицата и използването им в трудови лагери, като по този начин се запазва живота на българските евреи.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.